Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wolfgang, biskup
Dziś jest: Sobota, 31 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Mimo pandemii idą w intencji trzeźwości. Wyruszyła 31. Piesza Pielgrzymka do Niepokalanowa

czwartek, 25 czerwca 2020 11:02 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

 „Nie ma sytuacji bez wyjścia” - pod takim hasłem wyruszyła 31. Piesza Pielgrzymka w intencji trzeźwości z Radomia do Niepokalanowa. W pielgrzymce – ku zaskoczeniu organizatorów – udział bierze około czterdziestu osób. 

Już po raz 31 pątnicy z Radomia wyruszyli na pielgrzymi szlak, by modlić się w intencji trzeźwości. Jak zauważają, modlitwa w tej intencji jest bardzo potrzebna, a mniejsza grupa pielgrzymów może pomóc w zacieśnianiu więzi. Jedni idą w intencji konkretnych osób, które zmagają się z problemem alkoholowym, inni modlą się o trzeźwość całego narodu:

Tradycyjnie pielgrzymowanie rozpoczęło się Mszą św. w radomskiej katedrze, pod przewodnictwem ks. bp. seniora Adama Odzimka. Homilię wygłosił natomiast ks. Marek Dziewiecki - pomysłodawca tegorocznego hasła pielgrzymki i autor wielu przygotowanych na trasę rozważań. - Niewola zewnętrzna nie jest tak straszna, jak niewola wewnętrzna. Potrafimy sami wprowadzać się w niewolę uzależnień. W XXI w. jest ich tak wiele, że już nawet nie da się ich wyliczyć. To już nie tylko alkoholizm, narkomania... To także hazard, erotomania, uzależnienie od pracy, władzy, pieniędzy, od nienawiści, od lęków - to tylko przykłady. To wszystko formy zniewolenia wewnętrznego, z którego znacznie trudniej wyjść zniewoleń zewnętrznych. Łatwiej się bronić przed kimś, kto mi z zewnątrz zagraża, niż przed własna słabością - mówił do pątników. Ks. Dziewiecki zwrócił również uwagę na trudną sytuację osób współuzależnionych: 

Tegoroczna pielgrzymka jest zupełnie inna od tych, które znamy z poprzednich lat. Mniej osób zdecydowało się pielgrzymować, noclegi zorganizowane zostały w szkołach, dezynfekcja i maseczki są na porządku dziennym. Jednak pandemia nie zniechęciła osób, które chcą modlić się w intencji trzeźwości. Organizatorzy szacowali, że w pielgrzymce udział weźmie około 20 osób, w czwartek okazało się, że na szlak wyszło dwa razy tyle pątników. - Ludzie, którzy idą na tą pielgrzymkę idą przede wszystkim z ducha swojej wiary i w przekonaniu, że ta intencja oraz owoc modlitwy w drodze są bardzo konkretne - mówi ks. Krzysztof Bochniak - dyrektor 31. Pieszej Pielgrzymki w Intencji Trzeźwości do Niepokalanowa: 

Wytrwałości i zdrowia na trasie pielgrzymom życzył bp Adam Odzimek, który pożegnał pątników. Przed uczestnikami sześć dni pielgrzymki. 

Nowością podczas tegorocznej pielgrzymki jest szczególny nacisk na pielgrzymowanie duchowe. By ułatwić duchową łączność z pątnikami, na facebookowym profilu pielgrzymki transmitowane będą nie tylko Msze św., ale również głoszone podczas drogi konferencje. 

Pielgrzymowanie zakończy się w Niepokalanowie we wtorek, 30 czerwca i również zakończy je Eucharystia o godz. 13.30, do udziału w której zaproszeni są również pielgrzymi duchowi. 

Transmisje dostępne będą na fan page'u Piesza Pielgrzymka Radom-Niepokalanów