Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Józef Bilczewski, biskup
Dziś jest: 23 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Hołd w setną rocznicę męczeńskiej śmierci

poniedziałek, 17 sierpnia 2020 11:43 / Autor: Weronika Chochoł
fot. commons.wikimedia.org
Weronika Chochoł

Sto lat temu męczeńską śmiercią poległa pod Hrubieszowem pochodząca z Jaszowic Teresa Grodzińska, odznaczona Orderem Virtuti Militari. 30 sierpnia w kościele garnizonowym odbędą się obchody upamiętniające 100. rocznicę śmierci bohaterskiej sanitariuszki. 

Teresa Grodzieńska urodziła się 20 grudnia 1899 w Jaszowicach koło Radomia. W czasie I wojny światowej była działaczką młodzieżowych organizacji niepodległościowych, zakładała też w Radomiu harcerstwo kobiece i samorząd szkolny. W lipcu 1920 roku na ochotnika zgłosiła się do wojska. Służyła jako sanitariuszka w II batalionie 4 Pułku Piechoty Legionów.

Jak wynika z wniosku o odznaczenie Grodzieńskiej Orderem Virtuti Militari, kobieta do ostatniej chwili przenosiła rannych żołnierzy przez płonący most na rzece Huczwie ostrzeliwany przez 3 nieprzyjacielskie karabiny maszynowe, i to w sytuacji, gdy zdrowi żołnierze już się̨ wycofali. Do podobnej sytuacji doszło 1 września w Stefankowicach, gdzie chciała wyekspediować do ostatniego z rannych żołnierzy. Teresa Grodzieńska wpadła wtedy w ręce bolszewików. Uwieziona w stodole przez kilka godzin samotnie broniła się siekierą przed atakującymi ją żołnierzami wroga, zabijając dwóch z nich. Została za to wręcz rozsiekana.

Setna rocznica męczeńskiej śmierci Teresy Grodzieńskiej upamiętniona zostanie w niedzielę, 30 sierpnia. Obchody rozpoczną się na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego, gdzie o godz. 11.00 nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Teresy Grodzińskiej. Następnie o godz. 12.00 w kościele garnizonowym sprawowana będzie Msza święta. 

Nad obchodami Patronat Narodowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronat Honorowy objęli Prezydent Radomia Radosław Witkowski i Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.