Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup
Dziś jest: 24 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Obok przyborów w tornistrze... uśmiechy!

czwartek, 27 sierpnia 2020 14:39 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Od 12 lat Caritas Polska przed rozpoczęciem roku szkolnego wspiera najuboższych uczniów wyprawkami w ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów". Do akcji włącza się również Caritas Diecezji Radomskiej, która od kilku lat pomaga w szkolnym starcie najmłodszym rodakom ze Wschodu. 

Zbiórki w ramach tornistra pełnego uśmiechów prowadzone są w całej Polsce. Caritas Diecezji Radomskiej od kilku lat przygotowuje wyprawki dla potrzebujących dzieci z Ukrainy. Ks. Robert Kowalski - dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej:

Zbiórka prowadzona będzie w szkołach i rozpocznie się wraz z nowym rokiem szkolnym. Potrzebne są m.in mazaki, kredki, bloki rysunkowe, bibuła i plastelina - wymienia Iwona Stępniewska - koordynator "Tornistra pełnego uśmiechów" w diecezji radomskiej i zachęca do wpierania inicjatywy: 

Zebrane przybory trafią do 33 przedszkolaków ze Złoczowa. - To w połowie dzieci polskiego pochodzenia, w ich rodzinach pielęgnuje się polski język i tradycje. Ukraina to zupełnie inny świat, widać to od razu, kiedy tylko przekroczy się granicę. Rodzice dzieci z naszego przedszkola nie są zamożni, ale starają się jak mogą, by dołożyć swoją cegiełkę do naszego przedszkola. Żeby mniej płacić za przedszkole, przynoszą to, co sami wyprodukują - ziemniaki, buraki, mleko czy sery - mówi s. Anna Lis ze zgromadzenia Córek Bożej Miłości, opiekunka przedszkola w Złoczowie: 

Wyprawka w pewnym stopniu zaspokoi potrzeby parafian ze Złoczowa, jednak tak naprawdę brakuje wszystkiego. - Często są problemy z przewiezieniem paczek za granicę. My jako siostry zakonne mamy trochę łatwiej - zauważa s. Anna: 

Osoby, które chcą pomóc rodakom z parafii w Złoczowie mogą kontaktować się z Caritas Diecezji Radomskiej.