Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: święci biskupi Tymoteusz i Tytus
Dziś jest: Wtorek, 26 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Znakiem kultury człowieka jest szacunek do tego, co jest święte dla innych

niedziela, 13 września 2020 09:25 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

- Bolejemy nad tym, że krzyż bywa profanowany, a w niektórych miejscach zdejmowany i zastępowany czymś innym. To w środowiskach chrześcijańskich jest takim dużym zaskoczeniem - mówił w przeddzień święta Podwyższenia Krzyża Świętego w audycji Radia Plus Radom "Kwadrans dla Pasterze" Biskup Radomski Henryk Tomasik. 

Kościół katolicki święto Podwyższenia Krzyża obchodzi 14 września. Święto wiąże się z odnalezieniem drzewa Krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus, a także wyraża głęboki sens krzyża w życiu każdego chrześcijanina. 

Początków święta dopatrywać się można już na początku IV wieku, kiedy dzięki staraniom św. Heleny Krzyż, na którym skonał Jezus Chrystus został odnaleziony. Na pamiątkę tego wydarzenia w Jerozolimie wybudowano dwie bazyliki: Męczenników i Zmartwychwstania. Bazylika Męczenników nazywana była także Bazyliką Krzyża. 13 września 335 roku odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie miejscowemu biskupowi obu bazylik. Na tę pamiątkę co roku 13 września obchodzono uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Później przeniesiono to święto na 14 września - na początku jedynie dla tych kościołów, które posiadały relikwie Krzyża, potem zaś dla całego Kościoła powszechnego.

- Krzyż Chrystusa jest znakiem zbawienia, jest znakiem samego Chrystusa, znakiem ofiary, a także znakiem miłości - wyjaśnia Biskup Radomski Henryk Tomasik: 

Jak podkreśla bp Tomasik krzyż pomaga nam lepiej rozumieć ofiarę i cierpienie Chrystusa. - Bolejemy nad tym, że krzyż bywa profanowany, bolejemy nad tym, że w niektórych miejscach krzyż jest zdejmowany i zastępowany czymś innym.

Biskup Radomski w "Kwadransie dla Pasterza" zwrócił również uwagę na obecność krzyża w kulturze świata. - Popatrzmy jak dużo państw ma na swoich flagach krzyż i nie wstydzą się tego - zauważa bp Tomasik i podkreśla inny związek krzyża z kulturą: - Znakiem kultury człowieka jest szacunek dla tego, co jest święte dla innych:

 

- Dla nas wierzących najważniejsze jest to, abyśmy trwali w postawie wdzięczności wobec Chrystusa za jego ofiarę - przypomina ks. bp Henryk Tomasik:

W diecezji radomskiej osiem parafii nosi wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego: w Ciepielowie, Lubieni, Majdowie, Opocznie, Pomykowie, Przytyku, Radomiu i Zwoleniu.