Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Zmarł ks. Adam Myszkowski, proboszcz z Paradyża

środa, 17 marca 2021 10:32 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi zmarł dzisiaj ks. prałat Adam Myszkowski, proboszcz parafii w Wielkiej Woli - Paradyżu i dziekan dekanatu żarnowskiego w diecezji radomskiej. Kapłan na początku marca został ciężko pobity. W następstwie odniesionych ran przeszedł operację. Przed dwa tygodnie pobytu na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej nie odzyskał przytomności.

Do napaści na ks. Myszkowskiego doszło we wtorek, 2 marca około godziny 19.30 na terenie plebanii w Paradyżu.Duchowny najprawdopodobniej został zaatakowany, kiedy zamykał bramę na plebanię. 69-letni ksiądz doznał ciężkich obrażeń ciała, w tym głowy wskutek uderzeń kostką brukową.

Kilkanaście godzin od zgłoszenia policjanci wytypowali i zatrzymali 47-latka, który mógł mieć związek z przestępstwem. Mężczyzna został przesłuchany. W rozmowie ze śledczymi mieszkaniec gminy Paradyż przyznał się do napaści. Ciężko ranny ksiądz trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Barlickiego w Łodzi. Jak ustalili policjanci mężczyzna w chwili popełnienia przestępstwa był nietrzeźwy.

47-letni mężczyzna, podejrzany o napaść na ks. prałata Adama Myszkowskiego, usłyszał w zarzut usiłowania zabójstwa. Za to przestępstwo grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Dodajmy, że to trzeci zgon kapłana z rocznika święceń 1978 w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy. W lutym do wieczności odszedł ks. prałat Edward Poniewierski, kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej a w ostatni poniedziałek ks. Marian Darowski, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Wielogórze.

Ks. prał. Adam Myszkowski urodził się 18 grudnia 1952 roku w Radoszycach. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu w 1971 roku. W czasie formacji seminaryjnej odbył dwa lata obowiązkowej służby wojskowej w kompanii kleryckiej w Szczecinie-Podjuchach. Święcenia kapłańskie otrzymał 3 czerwca 1978 roku z rąk Sługi Bożego bpa Piotra Gołębiowskiego.Jako wikariusz był duszpasterzem w Brzeźnicy (1978-1980), Jastrzębiu koło Wierzbicy (1980-1988) i w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach (1988-1992). W 1992 roku został proboszczem parafii w Wielkiej Woli - Paradyżu zastępując ks. prał. Izydora Papiera oraz kustoszem Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela. Od roku 2000 był dziekanem dekanatu żarnowskiego. W grudniu 2002 r. został kanonikiem honorowym Kapituły Świętego Bartłomieja w Opocznie, a w 2008 r. otrzymał godność kapelana honorowego Jego Świątobliwości (tytuł prałata).

Wieczny odpoczynek, racz mu dać Panie!