Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Wydarzenia

Paradyż pożegnał ks. prałata Adama Myszkowskiego

wtorek, 23 marca 2021 22:00 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Adama Myszkowskiego. Tragicznie zmarłego kapłana żegnali parafianie z Paradyża, strażacy i władze lokalne.

Mszy żałobnej w parafii Przemienienia Pańskiego w Paradyżu przewodniczył bp Henryk Tomasik. W swojej homilii dziękował za sakrament kapłaństwa w świecie. Podkreślił, że w tę misję budowania Chrystusowego Kościoła wszedł także ks. prałat Adam Myszkowski. – Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za posługę duszpasterską ks. prałata, za głoszenie Ewangelii, za sprawowanie sakramentów świętych, za budowanie Chrystusowego Kościoła w ludzkich sercach – mówił do zebranych w świątyni osób. Powiedział również, że uroczystości pogrzebowe wpisują się w czas rekolekcji wielkopostnych. A ks. prałat leżący w trumnie głosi zebranym rekolekcje i przekazuje bardzo ważne prawdy: przypomina o wierze w życie wieczne i w Bożą sprawiedliwość oraz o konieczności czuwania. Posłuchaj całej homilii bp. Henryka Tomasika:

Ks. prałata Adama Myszkowskiego żegnali w paradyskim sanktuarium mieszkańcy ziemi opoczyńskiej. Był wśród nich poseł Robert Telus, który jako pierwszy poinformował naszą rozgłośnię o tragicznej w skutkach napaści na kapłana.

Poseł na Sejm RP Robert Telus zapamięta ks. Adama Myszkowskiego jako człowieka, który z każdym potrafił rozmawiać, umiał jednoczyć, łączyć ludzi. W kościele odczytał list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Za współpracę z Jednostką Strzelecką z Paradyża ks. prałat Adam Myszkowski został pośmiertnie nominowany na kolejny stopień strzelecki inspektora związku strzeleckiego. Dodatkowo strzelcy odznaczyli zmarłego kapłana medalem 100-lecia odzyskania niepodległości.

W imieniu władz samorządowych z Paradyża ks. prałata żegnał wójt gminy Wojciech Rudalski.

Starosta Marcin Baranowski wspominał wspólne przedsięwzięcia realizowane z ks. prałatem Adamem Myszkowskim. Jednym z nich były koncerty organowe odbywające się w paradyskim sanktuarium.

W imieniu parafian głos zabrał w kościele Artur Bagieński, były wicemarszałek województwa łódzkiego.

Prezes i założyciel Ceramiki Paradyż Stanisław Tępiński podkreślał, że ks. Adam Myszkowski towarzyszył Ceramice Paradyż we wszystkich ważnych wydarzeniach. – Był naszym duchowym przewodnikiem – mówił prezes.

W imieniu kapłanów dekanatu żarnowskiego głos zabrał ks. Adam Stępień, proboszcz parafii w Sławnie. – Ks. prałat nie tylko przypominał nam o naszych obowiązkach, ale dawał przykład obowiązkowości – mówił o zmarłym kapłanie.

Ks. prałata żegnał także kolega z kleryckiej służby wojskowej.

Ks. Adama Myszkowskiego żegnała również rodzina zmarłego. Łukasz Myszkowski, bratanek zmarłego ks. Adama:

Głos zabrał także ks. Rafał Grzywacz, wikariusz parafii w Paradyżu. Dziękował on wszystkim za przybycie do paradyskiego sanktuarium oraz pomoc parafii w trudnych chwilach, które przeżywała od 2 marca, czyli od dnia napaści na ks. proboszcza. Ks. Rafał Grzywacz dziękował, że spotkał na swojej kapłańskiej drodze ks. prałata Adama Myszkowskiego.

Na koniec do zebranych zwrócił się bp Henryk Tomasik. Dziękował za udział w uroczystości i jej przygotowanie. Podziękował także za posługę zmarłego ks. Adama Myszkowskiego.

Msza żałobna zgromadziła osoby w świątyni i przed nią. Uczestnicy nabożeństwa podkreślali, że odejście ks. Adama Myszkowskiego to dla nich wielka strata. Tragicznie zmarłego księdza zapamiętają jako dobrego kapłana.

 

Do napaści na ks. Adama Myszkowskiego doszło 2 marca około godziny 19.30 na terenie plebanii w Paradyżu. Duchowny z ciężkimi obrażeniami m.in. głowy trafił najpierw do szpitala w Opocznie, a później do Łodzi. Mimo starań lekarzy kapłan zmarł 17 marca.

Ks. prał. Adam Myszkowski urodził się 18 grudnia 1952 roku w Radoszycach. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu w 1971 roku. W czasie formacji seminaryjnej odbył dwa lata obowiązkowej służby wojskowej w kompanii kleryckiej w Szczecinie-Podjuchach. Święcenia kapłańskie otrzymał 3 czerwca 1978 roku z rąk Sługi Bożego bpa Piotra Gołębiowskiego. Jako wikariusz był duszpasterzem w Brzeźnicy (1978-1980), Jastrzębiu koło Wierzbicy (1980-1988) i w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach (1988-1992). W 1992 roku został proboszczem parafii w Wielkiej Woli - Paradyżu zastępując ks. prał. Izydora Papiera oraz kustoszem Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela. Od roku 2000 był dziekanem dekanatu żarnowskiego. W grudniu 2002 r. został kanonikiem honorowym Kapituły Świętego Bartłomieja w Opocznie, a w 2008 r. otrzymał godność kapelana honorowego Jego Świątobliwości (tytuł prałata). Pochowany zostanie 24 marca na cmentarzu w Radoszycach. Msza pogrzebowa odprawiona zostanie o godzinie 12. Przewodniczył jej będzie abp Wacław Depo. W uroczystości weźmie także udział biskup radomski Marek Solarczyk.