Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Alojzy Gonzaga, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłowiec, Wysoka
Dziś jest: Poniedziałek, 21 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Dzień Modlitwy i Postu Za Misjonarzy

środa, 24 marca 2021 10:31 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

24 marca to Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy – Świadków Wiary i Męczenników. Tego dnia wspominamy misjonarzy, którzy zginęli na misjach. Jest to również dzień modlitwy i postu za misje.

Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy – Świadków Wiary i Męczenników został ustanowiony w 1993 roku z inicjatywy młodzieżowego ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech na pamiątkę męczeńskiej śmierci arcybiskupa San Salwadoru św. Oskara Arnulfo Romero.

- Każdego roku z powodu wiary w Chrystusa życie traci życie wielu misjonarzy. W Dzień Misjonarzy Męczenników zachęcam do modlitwy i postu w intencji wszystkich pracujących na misjach. Dziękujmy też Bogu za dar ich życia i powołania, za odwagę i często niebezpieczną posługę – mówi ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski:

Również dzisiaj na całym świecie giną misjonarze. Z informacji wynika, że w 2020 roku na całym świecie zostało zamordowanych 20 misjonarzy – kapłanów, osób zakonnych i świeckich.

Wśród współczesnych polskich misjonarzy, którzy ponieśli śmierć w czasie pełnienia posługi misyjnej są o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, franciszkanie zamordowani 9 sierpnia 1991 roku i beatyfikowani 5 grudnia 2015 roku, a także 26-letnia Helena Agnieszka Kmieć - polska wolontariuszka, członkini wolontariatu misyjnego salwatorianów. Zginęła 24 stycznia 2017 roku w boliwijskiej Cochabambie.