Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

"To Ofiara, która przynosi ocalenie." Msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem księży biskupów

czwartek, 01 kwietnia 2021 21:04 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Przed południem - Msza Krzyżma, a wieczorem - Msza Wieczerzy Pańskiej. Dziś Wielki Czwartek - wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze Opieki NMP w Radomiu przewodniczył ks. biskup senior Henryk Tomasik w koncelebrze z bp. Markiem Solarczykiem.

- Miłość szuka znaków, miłość wyraża się w różny sposób - rozpoczął homilię ks. biskup-senior Henryk Tomasik. - Chrystus podczas tej Ostatniej Wieczerzy ukazuje te najważniejsze znaki potwierdzające Jego miłość - tę pokorną miłość, która spowodowała, że Chrystus pochylił się nad swoimi uczniami umywając im nogi. Ale kulminacyjnym momentem tej miłości będzie - ofiara. Zanim dokona się ofiara na krzyżu, Chrystus ustanawia Najświętszą Ofiarę - Eucharystię - mówi biskup i dodaje, że dziś "wspominamy ten niezwykły dar Bożej miłości i związany z tym sakramentem - sakrament kapłaństwa":

I w tym roku, ze względu na pandemię zrezygnowano z obrzędu obmycia nóg mężczyznom. Po Eucharystii, Najśw. Sakrament przeniesiony został do tzw. ciemnicy symbolizującej uwięzienie Jezusa. To tu koncentruje się uwaga i modlitwa wiernych w wieczornej adoracji.Tabernakulum zostało otwarte i puste, a wieczna lampka zgaszona.

Jutro Wielki Piątek, dzień śmierci Jezusa na krzyżu. To jedyny dzień w ciągu całego roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy świętej. Odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej, wierni trwają na modlitwie, a wieczorem odbywa się adoracja krzyża i przeniesienie Najśw. Sakramentu do Grobu Bożego. Również w Wielki Piątek rozpoczyna się 9-dniowa Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego.