Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci Maurycy i Towarzysze, męczennicy              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Boże
Dziś jest: Środa, 22 września 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Solarczyk: św. Jan Paweł II był wyjątkowym świadkiem wiary

piątek, 04 czerwca 2021 19:31 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Niech Bóg prowadzi nas przez orędownictwo, świadectwo i naukę świętego Jana Pawła II – mówił biskup Marek Solarczyk, który modlił się w radomskiej katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. 4 czerwca minęła 30. rocznica papieskiej wizyty w Radomiu. Przed liturgią przedstawiciele polskiego Sejmu i władz samorządowych złożyli kwiaty przy pomnikach papieża-Polaka, które znajdują się przy gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu i kościołem katedralnym.

W homilii bp Marek Solarczyk powiedział, że „chcemy rozważać i przywoływać osobę św. Jana Pawła II, pamiętać o słowach i dziękować za to wielkie dzieło jego świętości, modlitwy i błogosławieństwa, jakie zostawił w diecezji i w mieście”. - Dziękujemy również za papieską modlitwę i przywołanie w swoim słowie tych wszystkich, którzy „łaknęli i pragnęli sprawiedliwości” w czerwcu 1976 roku w Radomiu. To są te miejsca, ślady i wspomnienia, ale w tym wszystkim jest wpisana tajemnica i moc Boga. W takim duchu chcemy przeżyć 30. rocznicę obecności, modlitwy i błogosławieństwa świętego Jana Pawła II w Radomiu – mówił ksiądz biskup.

W dalszej części homilii bp Solarczyk powiedział, że papież-Polak był wyjątkowym świadkiem wiary. - Wierzymy, że to wszystko trwa, że Ojciec Święty idzie z nami. Te słowa, które wypowiedział 30 lat temu są wyjątkowym drogowskazem dla nas – podkreślił biskup Marek Solarczyk przypominając, że w Radomiu papież mówił o przykazaniu „Nie zabijaj” i o błogosławieństwie „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości”.

- Tutaj jest klucz i odpowiedź, abyśmy spojrzeli na tę obecność i te wszelkie dary tego przewodnika na naszej drodze do wieczności. Niech Bóg prowadzi nas przez orędownictwo, świadectwo i naukę świętego Jana Pawła II – modlił się biskup radomski.

Na koniec biskup Solarczyk zachęcał, „abyśmy byli wierni Bogu, dla Jego prawa, miłości, dobra, aby łaknąć i pragnąć sprawiedliwości”. - Wobec tej 30. rocznicy bądźmy ludźmi, którzy wsłuchają się również i w to pragnienie, które papież-Polak wypowiedział w swojej homilii, aby przyszłość należała do ludzi, którzy wiernie i niezłomnie będą łaknąć i pragnąć sprawiedliwości. Ta papieską przyszłość sprzed 30 lat to my! To jest ten testament, który niech zabrzmi jeszcze raz, abyśmy wiernie i niezłomnie łaknęli i pragnęli sprawiedliwości, szanowali Boga, i dary miłości dobra i życia, jakie wpisuje w nas i w innych – zakończył ks. biskup Solarczyk.

W koncelebrze uczestniczyli biskupi: Piotr Turzyński i Henryk Tomasik oraz ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Przed liturgią radni, parlamentarzyści oraz władze samorządowe miasta Radomia złożyli wiązanki kwiatów w miejscach, które 30 lat temu odwiedził Jan Paweł II.

Pierwszym miejscem uczczenia obecności św. Jana Pawła II w Radomiu był pomnik na placu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Wiązanki kwiatów zostały także złożone przy pomniku-kamieniu Wydarzeń Czerwca 1976 oraz przed pomnikiem św. Jana Pawła II, który znajduje się przed wejściem do katedry.

Jan Paweł II przybył do Radomia 4 czerwca 1991 roku w godzinach porannych. Na lotnisku na Sadkowie sprawował Mszę św. Potem przejechał do gmachu nowo wybudowanego seminarium, gdzie dokonał jego poświęcenia. W drodze powrotnej na lotnisko nawiedził katedrę oraz modlił się przy pomniku robotniczego protestu z czerwca 1976 roku.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu znajduje się pokój papieski, który jest pamiątką wizyty Jana Pawła II z 4 czerwca 1991 r. w Radomiu. Można tam oglądać szaty liturgiczne, sutannę Jana Pawła II, a nawet jego buty. Seminarium przechowuje kielich mszalny użyty podczas celebry na radomskim lotnisku, papieski fotel i wiele innych pamiątek, łącznie z okolicznościową zastawą stołową i kartami wejściowymi dla pielgrzymów.