Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Marta              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Bardzice
Dziś jest: Czwartek, 29 lipca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Szymon Wikło: nominacja jest dla mnie zadaniem i wyzwaniem

piątek, 18 czerwca 2021 15:13 / Autor: Radosław Mizera
foto: ks. Szymon Wikło/FB
Radosław Mizera

Pochodzący z diecezji radomskiej ks. Szymon Wikło został proboszczem parafii Ducha Świętego w Wilnie. - Posłanie przyjmuję jako zadanie i wyzwanie - powiedział ks. Wikło. Decyzję w tej sprawie podjął abp Gintaras Grušas, metropolita wileński.

Ksiądz Szymon Wikło ma 54 lata, święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1993 roku. Od 28 lat pracuje na Wileńszczyźnie.

- Posłanie na parafię przyjmuję jako zadanie i wyzwanie. Msze święte w mojej parafii są sprawowane w języku polskim, ale Kościół Chrystusowy ma jednoczyć. Kościół ma być święty, powszechny i apostolski. To zadanie dla każdego z nas - powiedział Radiu Plus Radom ks. Wikło.

W parafii działa wiele wspólnot duszpasterskich i stowarzyszeń: neokatechumenat, Oaza Rodzin, wspólnota Apostołów Dobrej Śmierci, Honorowa Straży Serca Jezusowego i Żywy Różaniec. Działają tu również chóry i schole.

Kościół Ducha Świętego jest najwspanialszym wileńskim zabytkiem późnego baroku. Historia kościoła jest bardzo bogata. Po pierwszym pożarze w tym miejscu powstała nowa kamienna budowla w stylu gotyckim, zbudowana w roku 1408 za czasów Wielkiego Księcia Witolda. Kolejne pożary spustoszyły świątynię, w 1501 r. kościół, staraniem króla Aleksandra Jagiellończyka został starannie odbudowany oraz przekazany dominikanom.

Z biegiem czasu bracia zakonni zrekonstruowali świątynię, a tuż obok zbudowali klasztor. Jak podają kroniki dominikańskie, w XVII w. mieszkało i pracowało tu około 60 zakonników. W klasztorze urządzono nowicjat, ogromną bibliotekę, aptekę z laboratorium, akademię duchowną.

Obecny późnobarokowy budynek kościelny wzniesiono w 1770 r. Architektem projektującym świątynię był Jan Krzysztof Glaubitz.

W wileńskim kościele św. Ducha są organizowane międzynarodowe seminaria. W 1993 r. stał się on miejscem spotkania papieża Jana Pawła II z Polakami.