Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: bł. Jerzy Matulewicz, biskup
Dziś jest: Czwartek, 27 stycznia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Rusza dzieło Intronizacji NSJ w parafiach

środa, 01 grudnia 2021 20:01 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Parafia św. Pawła Apostoła w Radomiu jest drugą wspólnotą w diecezji radomskiej, gdzie dokonała się intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił wieczorem, 1 grudnia bp Marek Solarczyk. Wśród uczestników uroczystości byli m.in. wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik i burmistrz Skaryszewa Dariusz Piątek.

W homilii bp Marek Solarczyk mówił, że dzisiaj przeżywamy wyjątkowy czas wpisany w dzieło intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. - Jest naszym pragnieniem, aby było ono doświadczeniem i przeżyciem tej wyjątkowej tajemnicy, kiedy człowiek wnika w serce Boga. Kiedy to się dokonuje, życie człowieka już nie jest takie samo. Jest prowadzone przez Boga i przez dar Jego miłości – mówił ksiądz biskup Marek.

Dalej mówił, że intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa nie może zatrzymać się na poziomie samych słów. - To nie może być tylko wyraz zewnętrznej postawy. To musi być wielkie pragnienie, aby żyć w mocy łaski Boga, żeby odsuwać grzech – mówił ordynariusz radomski.

Po homilii odbyło się odczytanie aktów intronizacyjnych Najświętszego Serca Jezusowego. - My mieszkańcy parafii św. Pawła Apostoła w Radomiu oraz wszyscy tutaj zgromadzeni chcemy uroczyście wyznać, że Ty Panie Jezu Chryste jesteś naszym Królem we wszystkich wymiarach naszego życie – mówił redemptorysta ojciec Waldemar Sojka, który od kilku lat prowadzi rekolekcje intronizacyjne w Polsce.

Następnie poszczególne delegacje po odczytaniu aktów podchodzili do księdza biskupa Marka Solarczyka i z jego rąk otrzymali obraz Chrystusa Króla. Wśród delegacji byli m.in. wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik i burmistrz Skaryszewa Dariusz Piątek.

Diecezjalnym opiekunem wspólnot dzieła intronizacji Najświętszego Serca Jezusowego jest ks. Dariusz Sałek. - Zachęcamy wszystkie parafie, by przyłączyły się do tego dzieła. Zanim nastąpi akt intronizacji na poziomie parafialnym, trzeba zorganizować rekolekcje. Tu chodzi o to, by stale żyć w łasce uświęcającej i adorować Chrystusa we wspólnotach parafialnych – powiedział ks. Sałek. Dodał, że dzieło Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w parafiach diecezji radomskiej dopiero się rozpoczyna. - Mamy na razie 5 takich wspólnot. W diecezji dotychczas dwie parafie dokonały aktu intronizacji: św. Józefa na radomskim Młodzianowie i teraz św. Pawła na Janiszpolu – poinformował ks. Sałek.

Animatorką diecezjalną dla wspólnot intronizacyjnych Najświętszego Serca Jezusowego jest dr Lucyna Wiśniewska. - Serce się raduje, że dzieło się rozwija. Wiele lat przygotowaliśmy się do tej intronizacji. Potrzebujemy tego, bowiem żyjemy w trudnych czasach m.in. pandemii czy konfliktów społecznych, zaś źródłem pokoju jest serce Chrystusa – powiedziała dr Wiśniewska.

Zadaniem i misją wspólnot intronizacyjnych jest adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz osobiste oddanie się Sercu Pana Jezusa. Duchowość osób przynależących opiera się na trzech elementach: odnowieniu wiary w Jezusa i przyjęciu jego woli, indywidualnym poświęceniu się Najświętszemu Sercu Jezusa oraz zobowiązaniu się do świadectwa o tym oddaniu wobec świata.