Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Maria Anna od Pana Jezusa z Paredes, dziewica
Dziś jest: Sobota, 28 maja 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Solarczyk modlił się przy grobach dzieci nienarodzonych

piątek, 17 grudnia 2021 15:29 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Uroczystość, w trakcie której zostały poświęcone białe krzyże, odbyła się 17 grudnia na cmentarzu komunalnym przy Ofiar Firleja w Radomiu. Z inicjatywą odnowienia nagrobków wyszli Rycerze Kolumba.

- Stajemy wobec wielkiego dziedzictwa 121 dzieci, które są pochowane w tej kwaterze, na grobach których zostały postawione nowe krzyże. Wierzmy, że dzieci uczestniczą w pełni miłości Boga. Prosimy, aby otoczył On swoją mocą ich rodziców i bliskich. Prosimy również o umocnienie dla wszystkich, którzy przeżywają w tych dniach smutek z powodu śmierci nienarodzonych dzieci – modlił się biskup Marek Solarczyk.

Z inicjatywą odnowienia nagrobków wyszli Rycerze Kolumba. - Jeden z naszych braci jest stolarzem i razem ze swoim kolegą wykonał te krzyże. Dzisiaj je zamontowaliśmy na cmentarzu, gdzie znajduje się kwatera dla dzieci nienarodzonych – powiedział Leszek Jagiełło z Rady Rycerzy Kolumba przy parafii MB Bolesnej w Radomiu.

Od 2009 roku w Radomiu pochówki dzieci nienarodzonych, które nie zostały odebrane przez rodziców, są finansowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu. - Formalnie jest to zadanie gminy, ale realizowane przez nas – powiedział Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.

Z danych Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu wynika, że ok. 20% nienarodzonych dzieci nie jest odbieranych przez rodziców.

Obecnie na Firleju są cztery kwatery, gdzie są grzebane dzieci nienarodzone.

W najbliższym czasie Rycerze Kolumba chcą postawić dwa pomniki dzieci nienarodzonych na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego i Ofiar Firleja.

Przypomnijmy, że w Skarżysku-Kamiennej, Końskich i Starachowicach są groby dzieci nienarodzonych, a pomnik dzieci utraconych znajduje się w Pionkach.

Statystyki wskazują, że około 10–15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80% poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży.