Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

Wydarzenia

Bp Piotr Turzyński uczestnikiem III Europejskich Katolickich Dni Społecznych

sobota, 19 marca 2022 14:33 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Do niedzieli, 20 marca 150 przedstawicieli Kościoła oraz polityków i naukowców z całej Europy dyskutuje w Bratysławie nad wyzwaniami społecznymi oraz drogami odnowy Europy.

W kontekście nauki społecznej Kościoła są omawiane wyzwania w takich dziedzinach jak rodzina,  zmiany demograficzne i transformacja społeczno-ekologiczna oraz wojna na Ukrainie.

Ojciec Święty Franciszek skierował specjalne przesłanie do uczestników, w którym napisał, że tragedia wojny toczącej się w sercu Europy wprawia w zdumienie. Nigdy nie sądziliśmy, że zobaczymy jeszcze takie sceny, przypominające wielkie wojny ubiegłego wieku".

"Rozdzierające serce wołanie o pomoc naszych ukraińskich braci i sióstr przynagla nas jako wspólnotę wierzących nie tylko do poważnej refleksji, ale do płaczu wraz z nimi, i uczynienia czegoś dla nich, do dzielenia udręki narodu, którego tożsamość, historia i tradycja zostały zranione. Krew i łzy dzieci, cierpienie kobiet i mężczyzn, którzy bronią swojej ziemi lub uciekają przed bombami, wstrząsają naszym sumieniem" – czytamy w przesłaniu.

Franciszek podziękował biskupom za szybką reakcję i gotowość niesienia pomocy. Prosił o ciągłą modlitwę w intencji pokoju.

"Bądźmy w tym niestrudzeni i nie przestawajmy wzywać pokoju od Boga i od ludzi. Dlatego wzywam was do nieustannej modlitwy, aby ci, którzy kierują losem narodów, nie szczędzili wysiłków, by przerwać wojnę i rozpocząć konstruktywny dialog, który położy kres ogromnej tragedii humanitarnej, jaką ona powoduje". Papież skomentował też hasło przewodnie na III Europejskie Katolickie Dni Społeczne. "Tytuł, który wybraliście na te dni: »Europa po pandemii: nowy początek« zachęca nas do refleksji nad przemianami zachodzącymi w społeczeństwie europejskim. Czas ten, nadal uwarunkowany pandemią, przyniósł znaczące zmiany społeczne, ekonomiczne, kulturowe, a także kościelne. W tej sytuacji, naznaczonej cierpieniem, wzrosły lęki, zwiększyło się ubóstwo i pogłębiła samotność". W swoim przesłaniu Franciszek nawiązał też do słów jednego z założycieli Unii Europejskiej Alcide'a De Gasperi'ego o "dobru wspólnym naszych europejskich ojczyzn, naszej ojczyzny Europy”. "Tak, Europa i tworzące ją narody nie są sobie przeciwstawne, a budowanie przyszłości nie oznacza ujednolicania się, ale jeszcze większe zjednoczenie zachowując poszanowanie dla różnorodności" – podkreślił papież.

Bp Piotr Turzyński, który z bpem Marianem Florczykiem z Kielc reprezentuje Konferencję Episkopatu Polski na konferencji wskazał na wezwanie Ojca Świętego do przekształcania wciąż istniejących w Europie murów w drzwi dostępu do jej dziedzictwa dziejów, wiary, sztuki i kultury i postawienia na dialog i miłość społeczną, aby wzrastało ludzkie współżycie oparte na braterstwie". Jednocześnie bp Turzyński podkreślił, że list papieża Franciszka został przyjęty owacjami przez uczestników.

Wczoraj na kofnerencję dotarł kard. Michael Czerny, który w homilii podkreślił, że zło pokonamy jedynie radykalnie angażując się w braterstwo. „Samemu ryzykujemy, że powstaną miraże, że zobaczymy coś, czego nie ma. Marzenia buduje się razem, dlatego potrzebujemy wspólnoty, w której pomagamy sobie patrzeć w przyszłość” – relacjonuje bp Turzyński.

Zaznaczył, że wspólnota pozwala nam przyjąć jako życiowy drogowskaz perspektywę krzyża. Nie jest ona drogą autodestrukcji, ale dostrzeżeniem dziecięctwa Bożego także w tych, którzy nas krzyżują. „Dzięki tej perspektywie możemy w naszych nieprzyjaciołach dostrzec umiłowane dzieci Boże. Żadne zło nie jest w stanie całkowicie przesłonić pierwotnej miłości, która wyziera z oczu mojej siostry i brata. Są one zwierciadłem ludzkiej godności i przypominają o naszym wspólnym pochodzeniu” – powiedział kardynał.

Przypomniał, że wojna zawsze zaczyna się w sercu człowieka, gasi wszelkie marzenia, wymazuje dobro, którego doświadczył i sprawia, że obecność ludzi szczęśliwych staje się nie do zniesienia. „Wojna czyni nas nieczułymi na to, co kruche, i sprawia, że nienawidzimy niewinnych. Tak powstają destrukcyjne sojusze oparte na wspólnocie wygórowanych interesów, historia przyspiesza, przerasta jej kreatorów i sprowadza wszystkich na skraj przepaści” – zauważył kard. Czerny.

Z kolei w swoim przemówieniu wygłoszonym na sali obrad nawiązał do wizyty na Węgrzech i na Ukrainie. Przypomniał, że jego podróż była ona znakiem bliskości papieża Franciszka wobec uchodźców z Ukrainy.  Podkreślił, że złudzeniem jest myślenie, iż wojna jest jedyną odpowiedzią na każdą sytuację braku równowagi, zwłaszcza we współczesnych czasach, gdy żołnierz, strzelając do cywilów, często nawet nie musi patrzeć im w oczy. „Broń jest tak zaawansowana, że kieruje się nią ze znacznej odległości. Dla żołnierza, który strzela w szpital, to wszystko wygląda jak gra wideo” – powiedział kard. Czerny. Podkreślił, że nadzieję budzi w nim wielkie zaangażowanie w przyjmowanie uchodźców, które zaobserwował podczas swojej podróży.

Organizatorami konferencji są: watykańska dykasteria ds. Integralnego Rozwoju, Rada Konferencji Biskupów Europy, Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej oraz Konferencja Biskupów Słowacji.

Pierwsze europejskie Dni Społeczne odbyły się w 2009 roku w Gdańsku pod hasłem „Solidarność – wyzwanie dla Europy”. Gospodarzem kolejnego spotkania na temat „Wiara chrześcijańska i przyszłość Europy” był Madryt.