Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Barbara, dziewica i męczennica
Dziś jest: Poniedziałek, 04 grudnia 2023

Wydarzenia

Beatyfikacja Matki Kazimiery Gruszczyńskiej coraz bliżej. Jest dekret o heroiczności cnót

sobota, 09 kwietnia 2022 12:57 / Autor: Magdalena Król
Magdalena Król

Ojciec Święty podpisał dzisiaj (9 kwietnia) dekret o heroiczności cnót Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej.

Podczas audiencji udzielonej Jego Eminencji Kardynałowi Marcello Semeraro, prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Papież upoważnił tę Kongregację do ogłoszenia dekretu dotyczącego m. in. o heroiczności cnót Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej.

- W wtorek odbyła się ostatnia dyskusja kardynałów, którzy są członkami Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych, na temat heroiczności cnót i życia Matki Kazimiery Gruszczyńskiej. Dyskusja wypadła pozytywnie. Wszyscy potwierdzili, że Matka Kazimiera w stopniu heroicznym spełniała cnoty na ziemi. Dzisiaj kardynał Marcello Semeraro zaniósł sprawę do Ojca Świętego Franciszka. Wśród wielu innych spraw Ojciec Święty podpisał także i ten dekret - mówi ks. prałat dr Albert Warso, postulator procesu Matki Kazimiery Gruszczyńskiej.

Radości nie kryje siostra Lucyna Czermińska, która była postulatorką etapu diecezjalnego procesu beatyfikacji Matki Kazimiery. - Jest to zwieńczenie tego co rozpoczęliśmy dziewięć lat temu - podkreśla:

Kazimiera Gruszczyńska urodziła się 31 grudnia 1848 roku w Kozienicach. Pod kierunkiem O. Honorata założyła zgromadzenie sióstr Franciszkanek od Cierpiących, które działa po dziś dzień. Jego celem jest służba chorym i cierpiącym. Matka Kazimiera zmarła 17 września 1927 r. w Kozienicach. Jej ciało zostało uroczyście przewiezione i pochowane na Powązkach w Warszawie.

A. Kosztowniak pod info