Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022

REGION

Znamy laureatów konkursu „Śladami Wandy Malczewskiej”

środa, 18 maj 2022 15:18 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Dzisiaj w Radomiu odbyła się finałowa gala konkursu artystycznego „Śladami Wandy Malczewskiej”.

Organizatorem konkursu jest mazowiecki kurator oświaty. Natomiast współorganizatorami: łódzki kurator oświaty oraz śląski kurator oświaty.

- Myślę, że dzieciom i młodzieży potrzeba takich wzorców - mówi Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty.

- To piękna i cudowna postać, Wasza radomska - dodaje Waldemar Flajszer, łódzki kurator oświaty.

Prace konkursowe zostały nadesłane ze 121 szkół, z trzech województw: mazowieckiego, łódzkiego i śląskiego. Do konkursu wpłynęło łącznie 439 prac, w tym: 310 w kategorii plastycznej, 129 w kategorii literackiej.

- Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o Wandzie Malczewskiej i umacnianie wśród uczniów patriotyzmu - wyjaśnia koordynatorem konkursu „Śladami Wandy Malczewskiej” Alicja Byzdra.

Komisja konkursowa obradowała na początku maja i wyłoniła zwycięzców. Przewodniczącym jury był ksiądz biskup Piotr Turzyński.

- Konkurs spełnił tę podstawową myśl, która zakładała upowszechnienie postaci Wandy Malczewskiej - wyjaśnia biskup Piotr.

Komisja przyznała łącznie 18 nagród, 21 wyróżnień oraz 2 nagrody specjalne w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej, w dwóch grupach wiekowych: klasy IV – V szkoły podstawowej i klasy VI – VIII szkoły podstawowej.
Pierwsze miejsce w konkursie plastycznym zajęła Karolina Turzyńska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jedlińsku:

Podczas konkursu obecna była również dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wandy Malczewskiej w Parznie Wioletta Drzewosz.

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że moi uczniowie zdobyli nagrody w tym konkursie - mówi dyrektor placówki.

Konkurs odbył się m.in. pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Ministra Przemysława Czarnka reprezentował Sławomir Adamiec, dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki:

Patronem medialnym konkursu było Radio Plus Radom.

KATEGORIA  LITERACKA
KL. IV - V
1. miejsce: Emilia Musielińska, kl. 5, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Zawadzie, op. Bogusława Woldan
2. miejsce: Mateusz Bininda, kl. 5, Szkoła Podstawowa im. Wandy Malczewskiej w Parznie,
op. Marzena Cisowska, Izabella Przybyła, ks. Mateusz Maciejewski
3. miejsce: Piotr Zieliński, kl. 5 b, Szkoła Podstawowa nr 182 im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki’ w Łodzi op. Maria Wiadrowska-Gliszczyńska

Wyróżnienie: Blanka Młynek, kl. 5 b, Szkoła Podstawowa im. Józefa Brandta w Orońsku, op. Beata Zawisza - Białas
Wiktor Rąbkowski, kl. 5 c, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Orła Białego w Radomiu, op. Ewelina Niemkiewicz KL. VI - VIII
1. miejsce: Ignacy Piśko, kl. 8 c, Szkoła Podstawowa nr 103 im. Bohaterów Warszawy 1939-1945, Warszawa op. Joanna Drożdż
2. miejsce: Tymon Stypułkowski, kl. 8, Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle, op. Joanna Pijankowska
3. miejsce ex aequo:
Helena Horeczy, kl. 7 a, Szkoła Podstawowa nr 138 z Oddziałami Integracyjnymi im. Józefa Horsta w Warszawie, op. Witold Jewszel
Roksana Gorzelak, kl. 8, Zespół Szkół im. Wandy Malczewskiej w Klukach, op. Monika Krawczyk

Wyróżnienie:
Adam Poloczek, kl. 8a, Szkoła Podstawowa nr 8 im. Janusza Korczaka, Jaworzno, op. Daniel Tarasek Zoja Lizak, kl. 8e, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 341 im. Twórców Literatury Dziecięcej,
Warszawa, op. Katarzyna Woińska Mateusz Mościcki, kl. 7d, Szkoła Podstawowa nr 358 im. hetmana Jana Zamoyskiego, Warszawa, op. Justyna Kowal Anna Maria Wasilewska, kl. 8c, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Zielonka, op. Barbara Zasada

NAGRODA SPECJALNA

Ignacy Iwaszkiewicz, kl. 8, Szkoła Podstawowa nr 368 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, op. Ewa Oracz

KATEGORIA  PLASTYCZNA
KL. IV - V
1. miejsce: Karolina Turzyńska, kl. 5b, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jedlińsku, op. Agnieszka Makulska
2. miejsce: Tymon Kołakowski, kl. 5a, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Lucynowie, op. Dorota Kołakowska
3. miejsce:
Dawid Bartosik - Skoczylas, kl. 4, Szkoła Podstawowa nr 182 w Łodzi, op. Maria Wiadrowska-Gliszczyńska

Wyróżnienie:
Lena Komór, kl. 4a, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Józefa Brandta w Orońsku, op. Beata Zawisza-Białas

Jakub Sajnok, kl. 4c, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce, op. Katarzyna Rosiak-Okraj

Piotr Markowicz, kl. 5a, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 13 w Radomiu, op. Bożena Świgoń

Miłosz Kopyt , kl. 4, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kuczkach-Kolonii, op. Emilia Szymczak

KL. VI - VIII

1. miejsce ex aequo:
Jakub Surmacz, kl. 8d, Szkoła Podstawowa nr 14 im. J. Lompy w Łodzi, op. Emilia Ławrynowicz

Karolina Oberle, kl. 8, Katolicka Szkoła Podstawowa im. Heleny Kmieć Fundacji na Rzecz Rodziny w Warszawie, op. Aleksandra Zalewska

2. miejsce ex aequo:
Natalia Wietrak, kl. 8c, Niepubliczna Podstawowa Szkoła Odkrywców, Józefosław, op. Marta Mazuruk

Kamila Fijewska, kl. 8a, Szkoła Podstawowa Nr 313 im. Polskich Odkrywców w Warszawie, op. Jolanta Puk

Barbara Kosińska, kl. 8,Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 81 Fundacji „Rodzice Dzieciom” w Warszawie, op.
Joanna Czopowicz 3. miejsce ex aequo:
Wiktor Kamiński, kl. 8b, Szkoła Podstawowa Nr 313 im. Polskich Odkrywców w Warszawie, op. Jolanta Puk
Antonina Karbowiak, kl. 8g, Szkoła Podstawowa nr 341 w Warszawie, op. Agata Gajewska

Aleksandra Pakuła, kl. 7, Szkoła Podstawowa w Złotokłosie, op. Izabela Warska

NAGRODA SPECJALNA
Katarzyna Prus, kl. 8c, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 157 im. A. Mickiewicza w Warszawie, op.
Liliana Chwistek

Wyróżnienie:

Natalia Hanke, kl. 8, Publiczna Szkoła Podstawowa w Bielisze,
Stanisław Grochowski, kl. 8, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 373 w Warszawie,
Hanna Młodzikowska, kl. 8, Szkoła Podstawowa w Ożarowie Mazowieckim,
Szymon Sułkowski, kl. 7, Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wsoli,
Natasza Paszko, 8a, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 341 im. Twórców Literatury Dziecięcej w Warszawie,
Marta Grabowska, kl. 7 f, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 341 im. Twórców Literatury Dziecięcej w Warszawie,
Joanna Prus, kl. 6 b Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 157 im. A. Mickiewicza w Warszawie,
Maja Lamprecht, kl. 7a, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi Im. Jana Pawła II w Radomiu,
Nina Stawska, kl. 8, Szkoła Podstawowa nr 8 w Jaworznie,
Justyna Papuga, kl. 8, Szkoła Podstawowa im. Wandy Malczewskiej w Parznie,
Maja Kupis, kl. 8, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisko.