Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Szydłowiec uczci 46. rocznicę śmierci Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza

piątek, 08 lipca 2022 11:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Bp Marek Solarczyk będzie modlił się o beatyfikację sługi Bożego ks. Romana Kotlarza – niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu. Uroczystości odbędą się 17 lipca w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu, z okazji 46. rocznicy śmierci Sługi Bożego.

Organizatorem wydarzenia jest pochodząca z Szydłowca poseł Agnieszka Górska. - Ks. Roman Kotlarz jest ważną postać dla Polski, dla regionu, dla każdego z nas. Życie i działalność ks. Romana była związana z walką o człowieka, z wydarzeniami Radomskiego Czerwca 1976 roku, a przede wszystkim z walką wolność i przyszłość naszego narodu - powiedziała poseł Agnieszka Górska.

Obchody 46. rocznicy śmierci Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza odbędą się 17 lipca. O godz. 16.50 nastąpi złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej posługę kapłańską ks. Romana Kotlarza w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu. O godz. 17.00 rozpocznie się Msza św., którą będzie celebrował biskup radomski Marek Solarczyk. W programie jest również koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Natomiast o godz. 19.30 rozpocznie się projekcja filmu "Klecha" poświęconego działalności ks. Romana Kotlarza (Kino "Górnik" w Szydłowcu, ul. Kościuszki 178).

Organizatorami obchodów są: poseł Agnieszka Górska, Burmistrz Szydłowca, Starosta Szydłowiecki, parafia św. Zygmunta w Szydłowcu, Mazowieckie Stowarzyszenie Integracja oraz Towarzystwo Patriotyczne imienia ks. Romana Kotlarza w Szydłowcu.

Ks. Roman Kotlarz jest jednym z bohaterów protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Po wydarzeniach Czerwca ’76 ks. Kotlarz modlił się w parafii w Pelagowie wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i brak sprawiedliwości w PRL. Wzywany na przesłuchania, przechodził „ścieżki zdrowia”, kilkakrotnie w okrutny sposób został pobity do nieprzytomności przez „nieznanych sprawców”. Zmarł 18 sierpnia 1976 r.