Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Florian, żołnierz, męczennik
Dziś jest: Sobota, 04 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Poezja księdza Bonifacego Miązka wciąż inspiruje!

czwartek, 13 października 2022 14:32 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. ks. Stanisław Piekielnik
Magdalena Gliszczyńska

Kapłaństwo i poezja w życiu księdza Bonifacego Miązka - to główny temat spotkania, które odbyło się w środę 12 października w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. O kapłanie - poecie z diecezji radomskiej opowiadał Czesław Ryszka autor książki  "Dwa powołania księdza Bonifacego Miązka".

Ks. inf. Bonifacy Miązek to kapłan, poeta, profesor literatury polskiej na Uniwersytecie Wiedeńskim.  - Był niezwykłym kapłanem, niezwykłym człowiekiem, a jednocześnie twórcą. Mimo, że wierszy nie pisał zbyt dużo, ale pokazują one Jego kapłaństwo, wiarę w Boga, a także tęsknotę i przywiązanie do Polski, ukazuje w nich piękno ojczyzny, za którą tęsknił będąc na emigracji. Jego rozprawy historyczne są do dzisiaj w kręgu języka niemieckiego najważniejsze do nauki historii, literatury i kultury polskiej - mówił Czesław Ryszka, z którym rozmawiał Wojtek Sałek, jeden z organizatorów Tygodnia Kultury Chrześciajańskiej.

Ks. inf. Bonifacy Miązek urodził się 27 marca 1935 roku w Kolonii Szczerbackiej. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, 14 czerwca 1959 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1965 roku zamieszkał w Wiedniu. Pracował naukowo w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego, ciesząc się bardzo dużym szacunkiem. W 2003 roku został profesorem. Publikował wiersze, prace krytyczne i historyczne o literaturze polskiej.

Dwukrotnie otrzymał nagrodę literacką "Wiadomości” - za tom poezji „Ziemia otwarta” oraz za antologię poezji kapłańskiej "Słowa na pustyni", do której wstęp napisał Karol Wojtyła. Jest także laureatem Nagrody Kościelskich. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

- Cieszę się, że możemy dziś przypomnieć tę postać. To był wyjątkowy kapłan. Bardzo skromna postać, a jednocześnie wrażliwy poeta, pisarz. Zawsze życzliwy, uśmiechnięty, pogodny, nas młodszych kapłanów przyjmował z otwartością serca, zawsze znajdował dla nas czas. Zdarzało się, że podczas rozmów nagle wstawał i czytał swój wiersz, przepełniony smutkiem i tęsknotą za ojczyzną. Zostawiał nas w ogromnej zadumie i refleksji - mówił ks. bp Piotr Turzyński, który pojawił się na tym spotkaniu.

Czesław Ryszka autor książki "Dwa powołania księdza Bonifacego Miązka”. Urodził się 1946 roku w Goławcu (obecnie miasto Lędziny w województwie śląskim). Jest dziennikarzem, publicystą, pisarzem i politykiem. Z wykształcenia jest teologiem i polonistą, ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę zawodową rozpoczął jako pracownik naukowy Zakładu Badań nad Literaturą Religijną KUL. Od 1982 roku był redaktorem tygodnika „Gość Niedzielny” (pierwsza świecka osoba na tym stanowisku), później zaś kierował działem religijnym w tygodniku „Katolik”. W 1993 roku związał się z tygodnikiem „Niedziela”, gdzie jest redaktorem i publicystą.  Był posłem na Sejm w latach 1997-2001 z ramienia ugrupowania AWS. Pracował w Komisji Rodziny oraz w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Z kolei od 2005 roku jest senatorem PiS. Jest członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji Środowiska.

Czesław Ryszka ma w swoim dorobku pisarskim ponad 80 książek i kilka tysięcy artykułów w prasie krajowej i zagranicznej. Jego twórczość jest wynikiem zainteresowań historią, teologią oraz literaturą, jednak głównym tematem są u Ryszki sprawy religijne i eschatologiczne.

Wiersze księdza poety czytała Magda Gliszczyńska dziennikarka Radia Plus Radom.