Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci Filip i Jakub Młodszy, Apostołowie
Dziś jest: Poniedziałek, 06 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Muzeum Katedralne zaprasza młodzież szkolną z Radomia i okolic

środa, 25 stycznia 2023 12:18 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Muzeum Katedralne w Radomiu zaprasza młodzież szkolną z miasta i okolic wraz nauczycielami do zwiedzenia stałej wystawy. Są na niej eksponowane pamiątki związane z historią kościoła, biskupstwa radomskiego i męczennikami – kapłanami z okresu drugiej wojny światowej. Najcenniejszym eksponatem jest Radomska Madonna - bezcenna rzeźba, która znajdowała się w nieistniejącej dziś Bramie Krakowskiej, stanowiącej element systemu obronnego miasta Radomia.

Przewodnikiem muzeum katedralnego jest Elżbieta Senator, która zaprosiła młodzież szkolną z miasta i okolic wraz nauczycielami do zwiedzenia stałej wystawy. - Dzwonimy do szkół, informujemy o ofercie naszej muzealnej placówki. Wiele zależy również od samych nauczycieli historii. Zapraszamy głównie we wtorki, ale można również umówić się telefonicznie (664 848 005) na zwiedzanie muzeum – powiedziała Elżbieta Senator.

Muzeum mieści w kościele katedralnym, w dawnych salach katechetycznych. Są w nim eksponowane pamiątki związane z historią katedry, biskupstwa radomskiego i męczennikami – kapłanami z okresy drugiej wojny światowej. Zgromadzono m.in. dawne szaty liturgiczne, księgi liturgiczne bogato iluminowane, czy barokowe naczynia liturgiczne. Jest też kielich, w którym Jan Paweł II celebrował Mszę świętą na radomskim lotnisku. To unikatowa pamiątka, bowiem w jego kolumnadzie znajduje się postać św. Kazimierza Jagiellończyka, patrona Radomia. Ekspozycji towarzyszą stacje Drogi Krzyżowej namalowanej przez ks. Władysława Paciaka, jednego z najwybitniejszych malarzy. Są też ponad stuletnie serca dzwonów katedralnych, które wymieniono w trakcie ostatniego generalnego remontu kościoła. Wśród najstarszych eksponatów znajdują się również: ornat ze sceną Zwiastowania wykonany ok. 1700 roku, czy cyborium (puszka na komunikanty) z drugiej połowy XVII wieku.

Najcenniejszym eksponatem jest Radomska Madonna - bezcenna gotycka rzeźba, która znajdowała się w nieistniejącej dziś Bramie Krakowskiej, stanowiącej element systemu obronnego miasta Radomia. Zespół ten powstał w połowie XIV w., wkrótce po lokacji Nowego Radomia na prawie magdeburskim przez króla Kazimierza Wielkiego. Po rozebraniu murów obronnych Radomia z polecenia władz zaborczych na początku XIX w. rzeźba została przeniesiona do kościoła św. Jana Chrzciciela w Radomiu, gdzie znalazła nowe miejsce w murze od strony północnej.

Muzeum Katedralne stanowi część wspólnego projektu gminy Radom, parafii katedralnej Opieki Najświętszej Maryi Panny i Kurii Diecezjalnej. Głównym założeniem projektu było wyznaczenie i oznakowanie szlaku turystycznego „Zabytki Radomia”. Obejmie on 23 zabytki związane z historią miasta. Najstarsze z nich to pochodzące z X wieku pozostałości grodziska, natomiast najmłodszy zabytek to Osiedle Fabryczne. Zabytki zostały odpowiednio oznakowane tablicami informacyjnymi. Dla zwiedzających przygotowane zostały także mapy przewodniki oraz strona internetowa.