Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Święto zakochanych w stromieckim kościele

poniedziałek, 13 lutego 2023 11:15 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Parafia w Stromcu w diecezji radomskiej zaprasza we wtorek, 14 lutego na modlitwę o dobrą żonę i dobrego męża. Duszpasterze zapraszają zakochanych, narzeczonych i szukających drugiej "połówki". Msza święta będzie celebrowana o godzinie 16.00. Liturgii będzie przewodniczył ks. Mariusz Chamerski z Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu.

Proboszcz parafii ks. Szymon Mucha powiedział, że kult św. Walentego w stromieckiej parafii sięga drugiej połowy XVII w. - We wtorek, 14 lutego, w dniu odpustu ku czci patrona zakochanych zapraszamy na Mszę św. o godz. 16.00 , której będzie przewodniczył ks. Mariusz Chamerski z Duszpasterstwa Akademickiego. Czekamy w sposób szczególny na wszystkich zakochanych, poszukujących swojej drugiej "połówki" i narzeczonych. Będziemy modlili się przez wstawiennictwo św. Walentego o dobrą żonę i dobrego męża - powiedział ks. Szymon Mucha.

W Stromcu w powiecie białobrzeskim św. Walentyn jest czczony od kiluset lat. Kult patrona zakochanych przywędrował tam z Niemiec. Jak podają kroniki, pierwszymi osadnikami na terenie prastarej puszczy stromieckiej byli właśnie nasi zachodni sąsiedzi. Od początku istnienia parafii rozpowszechniony tu był kult św. Walentego. Mieszkańcy Stromca modlili się zwłaszcza w intencji chorych na epilepsję. Na przełomie XIX/XX wieku do wsi przybywały liczne piesze pielgrzymki chorych.

Duszpasterze podkreślają, że mimo, że św. Walentyn jest drugorzędnym patronem parafii, to jednak jego kult jest bardzo żywy. W stromieckiej świątyni znajduje się ołtarz z kaplicą, którym patronuje św. Walenty. Na wielkim obrazie przedstawiony jest jako męczennik - kapłan udzielający błogosławieństwa.

Parafia w Stromcu została erygowana w 1242 roku. Drugi kościół zbudowany został dwa wieki później i zniszczony w 1656 roku przez Szwedów. Trzeci kościół wybudowano został w 1695 roku z drzewa sosnowego. Obecny kościół parafialny, którego głównym patronem jest św. Jan Chrzciciel został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1900-1905. Kościół konsekrowany został przez bp. Mariana Ryxa.

Św. Walenty jest patronem nie tylko zakochanych, lecz także patronem pokoju, pszczelarzy i chorych na padaczkę. Legenda głosi, że miał zwyczaj ofiarowywać kwiat ze swego ogrodu młodym ludziom, którzy go odwiedzali. Przynosiło to ponoć szczęście w małżeństwie. Chcąc wyjść naprzeciw licznym prośbom o udzielenie ślubu, biskup wyznaczył jeden dzień w roku, w którym zbiorowo błogosławił parom wstępującym w związek małżeński. Dzień ten obchodzony jest teraz jako walentynki. Od XIV w. dzień św. Walentego obchodzony jest we Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, a później w Ameryce jako święto młodych i zakochanych.

Modlitwa do św. Walentego

Święty Walenty, opiekunie tych, którzy się kochają, Ty, który z narażeniem życia urzeczywistniłeś i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju, Ty, który – dzięki męczeństwu przyjętemu z miłości -zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności, nienawiści i śmierci, wysłuchaj naszą modlitwę: W obliczu rozdarć i podziałów w świecie daj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu, abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga. Niech ożywiają nas miłość i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężać życiowe przeszkody. Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości i wszelkiego piękna, i który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.