Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Wydarzenia

Relikwie św. Mikołaja w koneckiej kolegiacie

czwartek, 07 grudnia 2023 11:21 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Relikwie manny św. Mikołaja uroczyście wprowadzone zostały do koneckiej kolegiaty.

Starania o sprowadzenie relikwii św. Mikołaja do koneckiej kolegiaty proboszcz ks. Jacek Wieczorek rozpoczął pół roku temu. Zabiegi te zwieńczone zostały w dniu odpustu parafialnego ku czci św. Mikołaja. Tego dnia relikwie patrona uroczyście wprowadzone zostały do świątyni. Jak mówi ks. Jacek Wieczorek, pochodzą one z Bari, gdzie pochowany został św. Mikołaj. Z jego kości wypływa tzw. manna, która umieszczona została w specjalnej ampułce i przywieziona do Końskich.

Sumie odpustowej przewodniczył i kazanie nawiązujące m.in. do św. Mikołaja wygłosił ks. Andrzej Kania, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. Mówił, że św. Mikołaj jest patronem chrześcijańskiego miłosierdzia. Miłosierdzia, do którego jesteśmy wezwani.

Ampułka z manną św. Mikołaja umieszczona została w relikwiarzu w kształcie biskupiej mitry. Dla wielu parafian wprowadzenie relikwii do kolegiaty to bardzo ważna uroczystość. – Ma to epokowe znaczenie – mówią.

Relikwie umieszczone zostaną przy ołtarzu św. Mikołaja. Parafianie modlić się będą przed nimi w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Sumę odpustową, w czasie której relikwie wprowadzone zostały do koneckiej świątyni poprzedził koncert chóru Dzwon, który działa przy parafii św. Bartłomieja w Opocznie.