Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Dziś jest: Wtorek, 25 czerwca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Kościół radomski pożegnał ks. Marka Kucharskiego

wtorek, 11 czerwca 2024 14:25 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Uroczystości pogrzebowe zmarłego nagle w wieku 56 lat ks. Marka Kucharskiego, proboszcza z Szydłowca koło Radomia, odbyły się 11 czerwca w rodzinnej miejscowości zmarłego, we Klwowie, w powiecie przysuskim. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Solarczyk. W koncelebrze uczestniczył m.in. ks. Antonio Porcellato, generał Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Rzymie. Dzień wcześniej, w uroczystościach żałobnych uczestniczył m.in. abp Wacław Depo z Częstochowy.

Kilka dni temu wierni parafii św. Zygmunta w Szydłowcu, pożegnali długoletniego proboszcza, ks. Adama Radzimirskiego, który ostatnie lata życia spędził w Domu Księży Seniorów w Radomiu. Duchowny zmarł 1 czerwca, a jego pogrzeb odbył się 5 czerwca w parafii w Szydłowcu. Duchownego pożegnał ks. Marek Kucharski, proboszcz parafii, który zmarł nagle 7 czerwca.

Mszy świętej przewodniczył bp Marek Solarczyk. W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu i o. Grzegorz Kucharski ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Asystę przy trumnie zmarłego duszpasterza pełnili Rycerze Kolumba z Szydłowca i Wysokiej oraz strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Na trumnie obok kielicha, położono czapkę strażacką, bowiem ks. Kucharski był kapelanem strażaków. W koncelebrze uczestniczyło ok. 160 księży.

Słowa powitania skierował do uczestników pogrzebu bp Marek Solarczyk. Przypomniał, że dzisiaj diecezja radomska przeżywa święto poświęcenia kościoła katedralnego pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny. Mówił, że gromadzimy się w tym dniu, we wspólnocie Kościoła radomskiego, dziękując za łaski, doceniając wspólnotę wiary i odnawiając w nas pragnienie świętości. - Te wszystkie tajemnice wpisują się w Mszę św. pogrzebową. Kiedy otaczamy ołtarz i trumnę z ciałem śp. ks. Marka Kucharskiego, tutaj w Klwowie, jego kościele parafialnym, rodzinnym, dziękujemy Bogu za jego życie, wiarę i posługę. Zawierzamy te wszystkie owoce, które są i które jak wierzymy, będą dalej się rozwijały i będą one siłą i bogactwem naszej wspólnoty diecezjalnej. Prosimy, aby na wieki trwał w chwale Boga – mówił pasterz Kościoła radomskiego.

Na koniec Eucharystii przemówił Piotr Reguła, wójt gminy Klwów. - Staję dziś przed wami, aby spełnić najsmutniejszy z obowiązków - pożegnać księdza Marka, naszego księdza, syna klwowskiej ziemi. Odszedł od nas bowiem człowiek nieprzeciętny, człowiek wielkiego serca. Przyjaciel naszej parafii, gminy, nasz przyjaciel. Dbając o dobre relacje z każdym, wszystkich traktowałeś z szacunkiem, nigdy nie stwarzałeś dystansu, łagodnym, ciepłym uśmiechem zachęcałeś do kontaktu. Ksiądz Marek miał w naszej gminie dwa ukochane adresy: Kadź 11 i Głuszyna 31. Od piątku Jego nowym, ostatecznym już adresem jest mieszkanie, które przygotował mu Dobry Bóg w niebie – powiedział wójt Piotr Reguła.

Głos zabrał również ks. Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Przypomniał, że zmarły kapłan przez siedem lat pełnił funkcję dyrektora ekonomicznego seminarium duchownego, będąc jednocześnie proboszczem znajdującej się na terenie seminarium parafii Chrystusa Najwyższego Kapłana. - Wobec trudności zawsze potrafił zachować ten rodzaj spokoju, który może być tylko rezultatem głębokiego zaufania opatrzności. Pogoda ducha, opanowanie, kultura osobista w relacjach z innymi, umiejętność spokojnego i rzetelnego szukania rozwiązań skomplikowanych problemów. Jesteśmy wdzięczni Bogu nie tylko za jego posługę, ale za to kim był, za obecność, za jego wiarę i sposób w jaki przeżywał swoje kapłaństwo – mówił ks. Adamczyk.

Przemawiał także ks. Daniel Reguła, kapłan pochodzący z Klwowa. - Razem z kapłanami i siostrami zakonnymi pochodzącymi z naszej klwowskiej parafii św. Macieja Apostoła uwielbiamy dzisiaj Boga za dar Twojego życia powołania! Przykładem wiary pokazywałeś, jak ciągle na życie patrzeć dalej i głębiej, cięgle bardziej po Bożemu! Dziś, choć nasze serca płaczą, nie są to łzy rozpaczy, ale wdzięczności i wiary, których nas uczyłeś – mówił ks. Reguła.

Z kolei kolega kursowy zmarłego proboszcza z Szydłowca ks. Grzegorz Binięda przywołał słowa biskupa Jana Chrapka: „Idź przez życie tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię”. Marku, zostawiłeś po sobie wiele pięknych śladów. Zostawiłeś ślad w swoim rodzinnym domu, w swojej rodzinie, w szkole. Zostawiłeś ślad przez swoją solidność, zaangażowanie, pokorę, zawsze wyważony głos w dyskusji, wrażliwość na drugiego człowieka, otwartość i gościnność gotowość do wsparcia – przemawiał ks. Binięda.

Ks. Marek Kucharski urodził się 9 czerwca 1968 roku w Opocznie. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1995 r. Pochodził z Kadzi parafia św. Macieja Apostoła w Klwowie. Pełnił posługę wikariusza w parafiach: Wysoka, św. Marcina w Tomaszowie Mazowieckim, Świętej Rodziny w Radomiu i Chrystusa Odkupiciela w Końskich. Był proboszczem w parafii Chrystusa Kapłana w Radomiu, równocześnie pełnił urząd dyrektora ekonomicznego Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Od 2012 roku był proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej, w dekanacie zwoleńskim. Od 2019 roku był proboszczem parafii św. Zygmunta Króla w Szydłowcu i dziekanem dekanatu szydłowieckiego. Był również kanonikiem Kapituły Ostrobramskiej. Był czlonkiem Rady Ekonomicznej Diecezji Radomskiej.

W parafii ksiądz proboszcz opiekował się Kołami Żywego Różańca, grupą modlitewną św. Michała Archanioła, grupą modlitewną "Wieczernik" i parafialnym zespołem Caritas. W ostatnim czasie prowadził prace renowacyjne w kościele. W ubiegłym roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Szydłowiec”.