Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 24 listopada 2024

Bilans Dnia

Zbigniew Kuźmiuk skierował pismo do Komisji Europejskiej

piątek, 14 października 2022 17:19 / Autor: Radosław Mizera
Zbigniew Kuźmiuk skierował pismo do Komisji Europejskiej
Radosław Mizera

Czy Niemcy i Francja przy pomocy publicznej poprawiają konkurencyjność swoich gospodarek? Rozmawialiśmy o tym dzisiaj z posłem PE dr. Zbigniewem Kuźmiukiem.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk skierował do Komisji Europejskiej pytanie dotyczące możliwego nierównego traktowania państw członkowskich UE. Polityk PiS przypomniał, że w związku funkcjonowaniem wspólnego unijnego rynku, aby zachować na nim równe warunki konkurencji dla wszystkich przedsiębiorstw na nim działających, Komisja Europejska określa zasady udzielania pomocy publicznej przez rządy państw członkowskich, a także pilnuje ich przestrzegania.

Zbigniew Kuźmiuk dodaje, że w normalnych warunkach są one przestrzegane bardzo rygorystycznie, w związku najpierw z kryzysem covidowym, a teraz skutkami wojny na Ukrainie, te rygory zostały rozluźnione, ale ciągle programy udzielania pomocy publicznej są przedstawiane w Komisji Europejskiej i akceptowane przez komisarz d/s konkurencji Margrethe Vestager.

- W związku z destabilizacją sytuacji na rynkach surowców energetycznych przez Rosję, pogłębionych jeszcze przez trwającą już ponad 7 miesięcy agresją Rosji na Ukrainę do KE wpłynęło i zostało zaakceptowanych od marca tego roku do połowy września blisko 100 programów pomocy publicznej. Okazuje się, że przez ostatnie 7 miesięcy komisarz Vestager zaakceptowała pomoc publiczną wynikającą z programów złożonych przez 24 kraje członkowskie na łączną kwotę ponad 435 mld euro - powiedział dr Kuźmiuk.

Z tego pomoc udzielona przez Niemcy przekroczyła 226 mld euro, co stanowi blisko 52% całej pomocy unijnej, przez Francję kwotę 160 mld euro co stanowi blisko 37% pomocy unijnej, a więc obydwa te kraje to prawie 90% całej pomocy publicznej, na którą wyraziła zgodę komisarz Vestager przez ostatnie 7 miesięcy.

Pozostałe 10% unijnej pomocy publicznej, przypadło na pozostałe 22 kraje UE, włoska to 3,8% unijnej, hiszpańska 2,1%, polska blisko 1,7%, rumuńska blisko 1%, pozostałe kraje zgłosiły do KE pomoc publiczną, wynoszącą ułamki procenta unijnej pomocy publicznej.

- Te dane nie są wprawdzie tajne, listy zatwierdzonych programów znajdują się na stronach KE ale komisarz Vestager nie podzieliła się z opinia publiczną informacją, że aż 90% zatwierdzonej pomocy publicznej przypada na Niemcy i Francję - powiedział poseł PE Zbigniew Kuźmiuk, z którym rozmawiała Magdalena Gliszczyńska: