Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Wirgiliusz z Irlandii, biskup
Dziś jest: Środa, 27 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Unijne przepisy uderzą w potrzebujących?

środa, 03 grudnia 2014 10:47 / Autor: Radosław Mizera
gosc.pl
Radosław Mizera

Nie wystarczy już zaświadczenie z parafii o trudnej sytuacji materialnej, by otrzymać unijną pomoc żywnościową. Każda osoba będzie musiała wystąpić o taki dokument do Miejskiego bądź Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Nowe regulacje Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nie do końca przekonują organizacje charytatywne.

Sprawa dotyczy Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Jest to nowy program, który zastąpił realizowany wcześniej program PEAD. Zmieniły się również zasady dystrybucji darów. - Dla naszych podopiecznych, z pewnością trudniej będzie skorzystać z takiej pomocy, bowiem będą musieli postarać się o wydanie zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej - mówi ks. Grzegorz Wójcik, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. To dwie strony oświadczenia formatu A4, w którym trzeba będzie odpowiedzieć na pytania dotyczące trudnej sytuacji materialnej. Nowe przepisy nie pozwalają kwalifikować osób przez inne podmioty, w tym parafie czy inne organizacje charytatywne. Zdaniem ks. Wójcika to utrudnienie wpłynie na to, że mniej osób będzie mogło skorzystać ze wsparcia żywnościowego. - Będą się obawiali, że ta pomoc wpłynie za zmniejszenie zasiłku z ośrodka pomocy społecznej - mówi ks. Wójcik. Organizacje charytatywne spotykają się w najbliższym czasie z przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, by wypracować takie mechanizm pomocy żywnościowej, który - jak mówi ks. Wójcik - nie będzie stygmatyzował osób potrzebujących wsparcia.

Wątpliwości co do nowych przepisów ma również Anna Głogowska z Radomskiego Banku Żywności. - Tłumaczono nam, że takie są wymogi UE. Ale z drugiej strony wiemy, że unijne przepisy dotyczące pomocy społecznej nie są tak rygorystyczne, jak te, które wprowadziła Polska. Pewnie w trosce, by nie popełnić błędów proceduralnych. Obawiam się, że dotknie to najuboższych - powiedziała Anna Głogowska.

Obecnie do organizacji charytatywnych dostarczane są pierwsze dary w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Są to m.in. mleko, oleje i konserwy mięsne.

Zgodnie z decyzją parlamentu Europejskiego najbardziej potrzebujący obywatele UE nadal będą otrzymywać żywność oraz podstawową pomoc materialną i zasiłki z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w latach 2014-2020. Zwiększono budżet funduszu z 2,5 do 3,5 miliardów euro.

Dane Eurostatu pokazują, że w Europie 124,5 mln mieszkańców, czyli prawie 25 procent ogółu ludności jest zagrożonych ubóstwem albo wykluczeniem społecznym. Obecnie ok. 80 procent żywności rozdzielanej w Polsce ubogim i potrzebującym pochodzi właśnie z programu żywnościowego. W innych krajach jest to tyko ok. 30 procent. W diecezji ze wsparcia programu korzysta ponad 30 tysięcy osób.