Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Muzea

Z egzotycznej Sokotry do Muzeum w Kozienicach

piątek, 28 stycznia 2022 09:05 / Autor: Kamil Zapora
Z egzotycznej Sokotry do Muzeum w Kozienicach
Jacek Herman-Iżycki, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Od dzisiaj w Muzeum w Kozienicach można oglądać wystawę, która jest zapisem podróży Jacka Herman-Iżyckiego na wyspę Oceanu Indyjskiego - Sokotrę. Z autorem wystawy rozmawialiśmy o tym wyjątkowym miejscu wpisanym w 2008 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Od piątku 28 stycznia Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego zaprasza do zwiedzania ekspozycji „Sokotra Wyspa Smoczej Krwi”. Wystawa prezentuje ponad 60 barwnych zdjęć Jacka Herman-Iżyckiego oraz wybrane pamiątki z Sokotry (ceramika, próbki żywic z drzew sokotrzańskich, tkaniny i plecionki).

Autor wystawy, poprzez swoje fotografie, przybliża przyrodę wyspy, która wciąż pozostaje na uboczu światowego zainteresowania turystycznego. Goście muzeum będą mieli okazję zobaczyć niepowtarzalny krajobraz Sokotry – największej spośród czterech wysp niewielkiego archipelagu, leżącego na Oceanie Indyjskim pomiędzy Afryką, a Półwyspem Arabskim.

Dzięki długotrwałej izolacji wytworzyła się tam unikatowa roślinność. Jedna trzecia spośród ponad 800 roślin rosnących na Sokotrze to endemity, czyli gatunki występujące wyłącznie na ograniczonym obszarze. Dla przykładu: trzy różne drzewa butelkowe, a także drzewo smocze, któremu wyspa zawdzięcza swoją obiegową nazwę. W starożytności sławę temu miejscu zapewniały żywice kadzidłowca i mirry oraz sok z aloesu. Dziś największym bogactwem archipelagu jest wyjątkowa na skalę światową przyroda oraz dawna kultura beduińska. W 2008 roku Sokotrę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Badacze i ekolodzy uważają tę największą arabską wyspę za jedno z 10 najważniejszych miejsc dla zachowania bioróżnorodności Ziemi.

Ze względu na sytuację epidemiczną kozienickie Muzeum zrezygnowało z organizowania wernisażu, jednak jest szansa, że mieszkańcy będą mieli okazję spotkać się z autorem wystawy w czasie finisażu 3 kwietnia. Tymczasem zachęcamy do posłuchania opowieści Jacka Herman-Iżyckiego o Sokotrze: