RADOM
Nowa jednostka dla radomskich strażaków
czwartek, 12 listopada 2015 19:42 / Autor: Elżbieta Warchoł

Elżbieta Warchoł
Czekali na nią 20 lat!
Były przeprowadzki, starania, budowa. Wreszcie jest! W czwartek, 12 listopada odbyła się uroczytość otwarcia i poświęcenia Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej Nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Uroczystość otwarcia jednostki poprzedziła inna podniosła uroczystość. 61 druhów z całego Mazowsza otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe. Nie zabrakło także podziękowań dla tych wszystkich, którzy przyczynili się do powstania nowej jednostki dla radomskich strażaków na os. Gołębiów. Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa został uhonorowany prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zbigniew Banaszkiewicz. To dla nas, jak przeprowadzka do nowego świata– mówił podczas otwarcia nowej siedziby JRG Nr 2 przy ul. Rodziny Ziętalów komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu bryg. Paweł Frysztak. Dzięki wsparciu ze strony rządu oraz władz miasta w ciągu dwóch lat powstał nowoczesny obiekt, do którego przenieśli się strażacy korzystający dotychczas z wynajmowanych pomieszczeń na terenie radomskiej podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. Wiesław Leśniakiewicz mówił, że to nie tylko piękny obiekt, ale też szybko wybudowany. Ta jednostka ma szczególne znaczenie nie tylko dla miasta, województwa i kraju ze względu na specjalizację chemiczno- ekologiczną.
JRG Nr 2 przy ul. Rodziny Ziętalów składa się z dwóch części- mówił jej dowódca Marcin Ziomek. To jednokondygnacyjna część garażowa z pomieszczeniami technicznymi oraz dwukondygnacyjna socjalno- administracyjna. W garażu jest 13 stanowisk dla pojazdów i sprzętu pożarniczego. Jak wyjaśnia Konrad Neska, rzecznik radomskiej Straży Pożarnej, w JRG Nr 2 pracuje 56 strażaków, przez całą dobę na służbie jest służy 12 z nich, pracuje też jedna kobieta. W jednostce są sypialnie, siłownia, kuchnia i jadalnia, specjalistyczna pralnia odzieży, myjnia dla samochodów oraz pracownia, do której z całego Radomia i powiatu po każdej akcji przywożony jest sprzęt ochrony dróg oddechowych. Właśnie tu jest on rozbierany i konserwowany, są też specjalne testery, które sprawdzają szczelność masek- wyjaśniał starszy kapitan Kamil Kolasa. Jednostka Ratowniczo- Gaśnicza nr 2 zabezpiecza północną część Radomia oraz powiatu radomskiego. To jedna z nowocześniejszych strażnic w Polsce wyposażona w solary, trzy turbiny wiatrowe i ogniwa fotowoltaiczne. Jednostka dysponuje 9 wozami strażackimi, 3 to samochody gaśnicze i 6 samochodów specjalistycznych. Największym marzeniem strażaków na tę chwilę jest zakup wozu strażackiego z drabiną, a to koszt ok. 3 milionów złotych oraz pozyskanie przyległej działki, na której powstanie plac do ćwiczeń. W uroczystości licznie wzięli udział przedstawiciele władz Radomia, powiatu, samorządowcy, przybyli kapelani, reprezent wojewody, Kompania Reprezentacyjna Szkoły Głównej Służby Pożarniczej oraz Policyjna Orkiestra Komendy Głównej.
CZYTAJ DALEJ
Podpisanie umowy na dostawę karabinków MSBS GROT A3
24 czerwca 2026, 15:19
Ojciec wspierający i uczestniczący
24 czerwca 2026, 06:44
Wakacje w Arce!
23 czerwca 2026, 10:38
Prawda
22 czerwca 2026, 09:26
Z Europą za pan brat
03 czerwca 2026, 22:30
Bezpieczne wakacje przedszkolaków!
15 czerwca 2026, 13:36
Uważajmy na jeże!
11 czerwca 2026, 10:57
„Bo tętni w nas dobro"
11 czerwca 2026, 00:08
Żłobek przy ulicy Piastowskiej w Radomiu oficjalnie otwarty!
02 czerwca 2026, 09:41
Światowy Dzień SM - pomarańczowy 30 maja!
29 maj 2026, 12:35
Katarzyna Cielecka z nagrodą im. Marii Kelles-Krauz
29 maj 2026, 07:28
Badamy nie tylko mamy!
26 maj 2026, 16:04
NAJNOWSZE
1
Ostatni dzwonek w Kraśnicy
2
Diecezja radomska pomoże poszkodowanym w wyniku...
3
Kwadrans dla Pasterza (26 czerwca 2026)
4
Upały szkodzą uprawom
5
Radom oddał hołd bohaterom Czerwca '76
6
Diabetycy będą pielgrzymować
7
Kapsuła Czasu wmurowana w centrum Radomia!
8
Jubileusz Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy



