RADOM
Rośliny chronione przez uczniów sadzone
O roślinach chronionych w ogrodach - nie tylko szkolnych - rozmawiali leśnicy, nauczyciele i miłośnicy przyrody. W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu odbyła się konferencja „Rośliny prawem chronione – poznajmy je bliżej”.
Impreza organizowana była wspólnie z radomską Ligą Ochrony Przyrody już po raz siódmy. Mottem tegorocznej konferencji były słowa: "Wszystko co spotkałeś w przyrodzie jest nie tylko piękne - ma także swój użyteczny sens istnienia". Spotkanie było kontynuacją podjętego w ubiegłym roku tematu roślin chronionych - wyjaśnia Piotr Kacprzak - zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:
Jak się okazuje, w kolejnych rozporządzeniach Ministra Środowiska jest coraz mniej roślin chronionych. Wbrew pozorom jest to powód do radości. - przekonuje Piotr Kacprzak:
Tematem pielęgnacji roślin chronionych w ogródkach przyszkolnych zajęła się Jadwiga Konotopska - emerytowana nauczycielka, pasjonatka ogrodnictwa. Okazuje się, że w ogrodach możemy posiadać rośliny chronione prawem, ważne jednak by pochodziły z legalnego źródła. Wiele z tych roślin obok walorów wizualnych posiada również właściwości lecznicze. - wyjaśnia Jadwiga Konotopska:
Taki może być nasz ogród. Jeśli natomiast będziemy chcieli zobaczyć rośliny z całej Europy możemy wybrać się do Nadleśnictwa Marcule, gdzie od ponad dziesięciu lat czynne jest Arboretum. Miłośników przyrody zarówno w grupach zorganizowanych, jak i indywidualnie do Marcul zaprasza Hubert Ogar - specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Marcule. - W naszym ogrodzie botanicznym występuje ponad 900 gatunków roślin i ich odmian. - zachęca:
Konferencja miała również wymiar edukacyjny. Podczas spotkania w radomskiej Dyrekcji Lasów Państwowych ogłoszone zostały wyniki konkursu „Rośliny prawem chronione – poznajmy je bliżej”. Uczniowie przez ostatnie pół roku opiekowali się otrzymanymi sadzonkami. Zadaniem uczestników konkursu była jak najlepsza pielęgnacja roślin, a także obserwacja ich zmian i wzrostu i odpowiednie udokumentowanie wyników obserwacji. Dzięki temu powstały filmiki, rysunki i dzienniki obserwacji. W konkursie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, a także przedszkolaki. O ile w przypadku tych najmłodszych miłośników przyrody roślinami opiekowali się głównie nauczyciele, to w przypadku gimnazjalistów to właśnie uczniowie zajmowali się otrzymanymi sadzonkami. W kategorii szkół gimnazjalnych najlepszy był Dawid Chochoł z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Radomiu. Pielęgnacja sasanki była wyzwaniem zarówno dla Dawida, jak i opiekuna Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody "Zielony Liść" - Grzegorza Cywki:
Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na przyrodę, nauka odpowiedzialności i zaszczepienie w nich pasji do ogrodnictwa. Elżbieta Molenda - prezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu - ma nadzieję, że nauka nie pójdzie w las, a uczniowie nadal będą opiekować się roślinami:
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Muzeum Wsi Radomskiej, Nadleśnictw Radom, Przysucha i Marcule, nauczyciele oraz członkowie radomskiej Ligi Ochrony Przyrody.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/23847-rosliny-chronione-przez-uczniow-sadzone#sigProGalleria0487e93149