RADOM
Mają plan dla Radomia
50 milionów złotych przeznaczy Agencja Rozwoju Przemysłu na rozwój Podstrefy Radom. Ma to zwiększyć potencjał ekonomiczny regionu.
Projekty zakładają m.in. modernizację hali "Łucznik", zakup od miasta działki "Wośniki" i wybudowanie na tym terenie nowoczesnych obiektów.
- Radom to miasto z bardzo dużym potencjałem rozwoju gospodarczego. Dużym potencjałem, lecz nie w pełni wykorzystanym. To miasto, które za chwilę będzie posiadało bardzo dobrą komunikację drogową z Warszawą, obwodnice miasta, linia kolejowa w trakcie modernizacji, lotnisko z bardzo dużym potencjałem rozwoju, tradycje przemysłowe, przygotowani młodzi ludzie. Zależy nam na dostarczeniu przedsiębiorcom kompleksowej oferty wsparcia, która pomoże im się dynamicznie rozwijać. Jednym z jej elementów jest przebudowa i modernizacja hali „Łucznik”, nowa przestrzeń to 27 tys. m2 do dyspozycji inwestorów. Dzięki temu projektowi oraz zakupieniu działki „Wośniki” powstanie 500 nowych miejsc pracy. U podstaw działalności specjalnych stref ekonomicznych leży inicjowanie podobnych projektów, to często impuls, który decyduje o inwestycji. Liczę na to, że nasze działania w regionie podniosą jego atrakcyjność inwestycyjną i pomogą dostrzec jego niewykorzystane dotąd możliwości - mówi Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
Wicemarszałek senatu Adam Bielan mówi, że już były rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy mieliby działać w Podstrefie Radom. Nie wiadomo jednak, jakie firmy są zainteresowane.
- W 2015 roku obiecywaliśmy jako Zjednoczona Prawica, żeby nowe miejsca pracy powstawały na terenie Radomia i okolic, żeby mieszkańcy Radomia nie musieli migrować do pracy za granicę, żeby nie musieli podróżować do pracy w Warszawie. Bardzo się cieszę z tych dekleracji, które prezes ARP dzisiaj złożył. 50 milionów złotych w rozwój Podstrefy Radomskiej to jest szansa na przyciągnięcie kolejnych dużych inwestorów. Mogę powiedzieć, że już jesteśmy po słowie z inwestorami - mówi Adam Bielan, wicemarszałek senatu.
- Po pierwszych naszych rozmowach, kiedy przedstawiliśmy sytuację miasta i regionu, najwyższe w miastach powyżej 200 tysięcy, pan prezes przyjrzał się naszej strefie i zgodnie z deklaracjami rządu będzie inwestycja w Radomiu, będzie możliwość rozwoju strefy poprzez dokupienie terenów i zainwestowanie pieniędzy w remont hali - mówi poseł PiS Marek Suski.
Podstrefa Radom należy do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Na jej terenie działa ponad 40 przedsiębiorców w czterech rejonach inwestycyjnych (Radom, Wyszków, Pionki i Ożarów Mazowiecki), którzy zapewniają miejsca pracy dla 4,5 tys. osób. Do tej pory przedsiębiorcy zainwestowali w niej prawie 800 mln zł. Rejon inwestycyjny Podstrefy Radom cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, niemal ¾ ze 128 ha jest już zagospodarowane, do dyspozycji inwestorów jest jeszcze 34 ha.
Od początku istnienia stref Agencja Rozwoju Przemysłu wydała w nich łącznie 739 zezwoleń na działalność gospodarczą, z czego niemal 3/4 dla polskich firm. Zezwolenia te przełożyły się na 18,5 mld zł zainwestowanego kapitału i utworzenie ponad 60 tys. miejsc pracy.