RADOM
Czy istnieje życie bez pszczół?
- Liczba pszczół cały czas maleje - alarmuje Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. W Jedlni-Letnisku odbyła się konferencja poświęcona poprawie warunków bytowania pszczół.
W konferencji wzięli udział leśnicy i naukowcy z całej Polski. Ze względu na informacje o malejącej liczbie pszczół, uczestnicy debatowali o poprawie warunków bytowania owadów.
- Celem naszej konferencji i przyszłych działań jest udoskonalenie ekosystemu leśnego, żeby poprawić bytowanie pszczół. Tych dzikich, które są w lesie i tych w pasiekach. Drugim elementem jest, jak sprowadzić pszczoły do lasu. Trzeci element to produkcja miodu z polskich lasów - mówi Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Jak dodaje dyrektor Andrzej Matysiak, pszczoły mają bardzo duże znaczenie dla ekosystemu.
- Jedną z przyczyn ginięcia rodzin pszczelich jest ubożenie bazy pokarmowej, czyli ubożenie roślin, które dostarczają nektaru i pyłku - mówi dr hab. Bożena Denisow z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Receptą na poprawę jakości bytowania pszczół są nasadzenia roślin, które dostarczają nektaru i pyłków.
Wiele działań związanych z pszczołami prowadzi Nadleśnictwo Kozienice. To nie tylko ścisła współpraca ze stowarzyszeniem pszczelarzy, ale też otworzenie kąta bartnego, campingu dla pszczół i odsłonięcie pomnika pszczoły - tłumaszy Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice.
Bardzo dużym zagrożeniem dla pszczół są działania rolników. Chodzi tu przede wszystkim o stosowanie oprysków w godzinach lotów - mówi Witold Sztobryn, pszczelarz z Pionek.
Konferencja odyła się w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/26390-czy-istnieje-zycie-bez-pszczol#sigProGalleria671014fe19