Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Samorządowy Kongres Ziemi Radomskiej

sobota, 23 marca 2019 17:45 / Autor: Monika Nowakowska
Samorządowy Kongres Ziemi Radomskiej
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

W Radomiu odbył się Samorządowy Kongres Ziemi Radomskiej. Do Resursy Obywatelskiej na zaproszenie Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Zarządu Miejskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radomiu przyjechali samorządowcy z Radomia i regionu radomskiego oraz sympatycy partii, wśród nich Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, europoseł Jarosław Kalinowski i poseł Mirosław Maliszewski. Kongres odbył się pod patronatem marszałka Adama Struzika.

Kongres był nie tylko okazją do podsumowań i planów na przyszłość. PSL odniósł się też do oceny aktualnej sytuacji politycznej w kraju, roli Radomia na mapie Mazowsza oraz zdradził nazwiska kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

- Trzeba przestać patrzeć na Radom przez pryzmat "chciwej baby" - mówił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz:

Pozycja Polski w Unii Europejskiej

- To już jest kompletny dramat. Jesteśmy na marginesie UE, a polski rząd robi wszystko, żeby osłabiać naszą pozycję. My zrobimy wszystko, żeby tę pozycję wzmocnić – mówił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że PSL i cała Koalicja Europejska będą zabiegać o przywrócenie godnego miejsca Polski w Europie. - Rolą, jaką dla PSL i całej Koalicji Europejskiej widzimy, jest przywrócenie godnego miejsca Polski w Europie. Dzisiaj nie tylko jesteśmy czarną owcą, ale ta czarna owca już siedzi w oślej ławce – podkreślał Kosiniak-Kamysz:

Obecny na Kongresie marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik odniósł się do piątkowej wypowiedzi wicemarszałka Senatu Adama Bielana, który stwierdził, że w związku z opóźnieniami dotyczącymi podziału statystycznego Mazowsza, może mu zabraknąć 3 mld euro. Struzik oświadczył, że chce zdementować nieprawdziwie informacje, które dzień wcześniej przekazał mediom Bielan:

- Senator twierdzi, że jakoby spóźniliśmy się zpodziałem statystycznym Mazowsza, a w związku z tym stracimy około 3 mld euro. To jest nieprawda. Dementuję to. Jeśli pan senator Bielan chce się spotkać w merytorycznej dyskusji w obecności mediów, z przyjemnością to zrobię – oświadczył Struzik. Marszałek podkreślił, że podział statystyczny Mazowsza został dokonany na czas. - Od 1 stycznia 2018 r. mamy już w obrębie makroregionu, którym jest teraz całe województwo mazowieckie, region stołeczny, czyli Warszawę i 9 otaczających powiatów oraz region mazowiecki, czyli pozostałe 32 powiaty – mówił. Dodał, że są to dwa regiony o różnych poziomach rozwoju: stołeczny - lepiej rozwinięty i pozametropolitarny - słabiej rozwinięty. -Ostatni komunikat Eurostatu jest dla obydwu tych regionów. Nie jest prawdą, że jakiekolwiek spóźnienie spowoduje w przyszłości mniejsze pieniądze i dla Polski, i dla Mazowsza - dodał Struzik.

W piątek lider listy Adam Bielan powiedział, że nadchodzące wybory do PE są bardzo ważne nie tylko dla Europy i dla Polski, ale także dla Mazowsza. Odnosząc się do hasła PiS w wyborach do PE "Polska jest sercem Europy", Bielan zaznaczył, że biorąc pod uwagę położenie geograficzne woj. mazowieckiego można powiedzieć, iż to "Mazowsze jest sercem Europy". -Niestety, po roku 2021 grozi nam, że temu sercu zabraknie krwi do przepompowywania. Może nam zabraknąć 3 mld euro – mówił Bielan. Według niego, to konsekwencja tego, że rząd PO-PSL nie doprowadził do wydzielenia statystycznego Warszawy z Mazowsza. - Ze względu na bogatą stolicę, całe Mazowsze może stracić dużą cześć środków pomocowych, a przede wszystkim samorządy woj. mazowieckiego będą się musiały legitymować znacznie wyższym wkładem własnym, bo ponad 70- procentowym – mówił kandydat na europosła. Jednocześnie zapowiedział, że zrobi wszystko, by doprowadzić do końca proces wydzielenia statystycznego Warszawy z Mazowsza.

Kto do Parlamentu Europejskiego?

Szef PSL zdradził też nazwiska kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Z Warszawy wystartuje Władysław Teofil Bartoszewski. Mazowsze reprezentować będą też europoseł Jarosław Kalinowski i wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska:

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Kalinowski – były wicepremier, wicemarszałek Sejmu i obecny europoseł jest dobrym kandydatem do PE. - To ten, który prawdziwie wynegocjował przystąpienie Polski do UE – mówił o Kalinowskim lider PSL. - Prawdziwy chłop, prawdziwy gospodarz, dobry człowiek, jesteśmy z niego dumni – dodał.

Drugim kandydatem Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego w okręgu mazowieckim jest Katarzyna Kalinowska, liderka Nowoczesnej w Radomiu, obecna wiceprezydent miasta:

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza od wyniku wyborów europejskich będzie zależała przyszłość polskiego samorządu, czy znajdą się pieniądze na politykę spójności oraz na wspólną politykę rolną. W ocenie szefa PSL, budżet zaproponowany dzisiaj przez Komisję Europejską, a negocjowany przez polski rząd jest nie do przyjęcia. - Jest dużo niższy od tego, co tego, co my wynegocjowaliśmy (rząd PO-PSL) 25 proc. mniej na politykę spójności, kilkanaście procent mniej na wspólną politykę rolną, nie ma mowy o podwojeniu dopłat, ani o większych pieniądzach dla subregionów czy miast wojewódzkich – wyliczał lider PSL. Dodał, że jego partia będzie zabiegać o to, by te warunki były lepsze i żeby te zadania realizował samorząd.

Ostateczna lista rekomendowanych przez PSL do PE kandydatów odbędzie się za tydzień, podczas Krajowej Konwencji Wyborczej PSL w Warszawie.

Ławeczka Stanisława Mikołajczyka

Podczas Kongresu, ludowcy powołali też Komitet Budowy Pomnika Stanisława Mikołajczyka w Radomiu. Pomnik przywódcy Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz premiera na uchodźstwie w formie ławeczki ma stanąć przy wejściu do parku Kościuszki naprzeciwko kamienia z tablicą poświęconą Tadeuszowi Kościuszce

Na czele komitetu budowy pomnika Stanisława Mikołajczyka stanął działacz PSL Krzysztof Ferejnsztajn, były wiceprezydent Radomia.

Medale i odznaczenia

Podczas Samorządowego Kongresu Ziemi Radomskiej ludowcy uhonorowali zasłużonych działaczy PSL. Medal Bene Merenti Civitas Radomiensis - Dobrze Zasłużonemu Społeczeństwo Radomskie - otrzymał były prezes PSL Stanisław Ośko. Działacz i społecznik otrzymał też Medal Stanisława Mikołajczyka. Ten drugi wręczono także wieloletniemu działaczowi PSL Sławomirowi Słykowi.

Całość uświetnił występ zespołu Lustro.