Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Rusza Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości w Radomiu

czwartek, 28 marca 2019 12:40 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Jeszcze w tym roku w Radomiu ma zacząć działać Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości. Celem jest wsparcie polskich firm w dostosowywaniu się do wymagań nowoczesnego przemysłu.

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości to projekt Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

- Kiedy mówimy o czwartej rewolucji przemysłowej, o przemyśle 4.0, to mówimy o zwiększaniu produktywności, automatyzacji procesów produkcyjnych, komunikujących się między sobą maszynach, dzięki czemu produkt dostarczany na koniec jest szybko dostarczonym produktem doskonałym, ale też towary szyte na miarę. Były unikalne, na potrzeby zamawiającego. To są te wyzwania, przed którymi stoi teraz przemysł 4.0. Kiedy mówimy o przemyśle 4.0 nie mówimy tylko o wielkich fabrykach. Ten przemysł gości także w małych przedsiębiorstwach - mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Decyzja o wyborze Radomia na siedzibę Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości podjęta została w ramach planu delokalizacji urzędów centralnych w Polsce oraz realizacji Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju. Decyzja była poprzedzona analizą zasobów środowiska biznesowego i przemysłowego regionu.

- Chcielibyśmy, aby fundacja w Radomiu, a następnie w innych miastach w Polsce, tworzyła centra kompetencji, które będą uczyć polskich przedsiębiorców, w jaki sposób modernizować swoją działalność - tłumaczy minister Emilewicz.

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości ma m.in. integrować i wspierać inicjatywy wzmacniające transformację cyfrową w kraju. Działania te realizować będą centra kompetencji funkcjonujące w całym kraju.

- Korzyści dla Radomia są oczywiste. Radom staje się stolicą najnowocześniejszych technologii w Polsce, stolicą przemysłu 4.0. Skorzystają nasze uczelnie. W naszym mieście powstanie kilkadziesiąt bardzo dobrze płatnych etatów - mówi wicemarszałek Adam Bielan.

Najpierw będzie rozwijane centrum kontaktu z konsultantami przemysłu 4.0. Następnie powstanie grupa ekspertów od poszczególnych specjalizacji technologicznych i branżowych. Platforma będzie udzielać wsparcia o charakterze niefinansowym. Obejmie ono podmioty działające w Polsce – przedsiębiorców, jednostki zarządzające klastrami innowacyjnymi, podmioty działające na rzecz innowacyjnej gospodarki oraz partnerów społecznych i gospodarczych. Prezesem fundacji został Andrzej Soldaty.