RADOM
Biznesowe pismo o radomskim lotnisku
Loty pasażerskie z Radomia dopiero na jesieni - pisze Forbes. Linie lotnicze czekają na wybudowanie tam urządzeń radionawigacyjnych, które mają być gotowe do końca września.
Jak poinformował rzecznik spółki Port Lotniczy Radom Kajetan Orzeł, biuro podróży odwołało loty czarterowe z Radomia, bo – jak się okazało – było niewielu chętnych pasażerów na wylot z nowo powstałego lotniska. Radomski port lotniczy oficjalnie działa od kilku dni. Właściciel Alfa Star Sylwester Strzylak wyjaśnił, że na pierwszy lot z Radomia zdecydowało się tylko 9 pasażerów, a na wszystkie loty wakacyjne - w sumie 40.
Według niego pasażerowie – w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi ewentualnych opóźnień w uruchomieniu lotniska w Radomiu - nie byli pewni, czy ruszy ono na czas i wybierali wczasy z wylotem z innego portu lotniczego. Jak dodał, z analiz biura wynika jednak, że wielu radomian chętnie poleciałoby na wakacje ze swojego miasta, gdyby mieli pewność, że lot dojdzie do skutku.
Strzylak powiedział, że jego biuro rezygnuje z lotów z lotniska w Radomiu w sezonie letnim. Jednak – jak zaznaczył – planowane są loty w sezonie zimowym, od listopada. Są nimi zainteresowane nowe linie lotnicze 4You Airlines, których jest współwłaścicielem.
Od jesieni na radomskim lotnisku działać będzie radiolatarnia DVOR i radiodalmierz DME - urządzenia radionawigacyjne umożliwiające lądowanie przy ograniczonej widzialności. Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Paweł Paluch zapewnił, że będą one gotowe na koniec września.
Rzecznik spółki Port Lotniczy oświadczył, że zarząd prowadzi rozmowy także z innymi przewoźnikami, którzy uzależniają swoje loty z Radomia m.in. od obecności zestawu radionawigacyjnego. – Mamy nadzieję, że jeśli będziemy już dysponować takim systemem, do radomskiego lotniska przekonają się i przewoźnicy, pasażerowie – dodał Orzeł.
Rzecznik zaznaczył, że port lotniczy w Radomiu już działa. – W każdej chwili jesteśmy gotowi przyjąć m.in. samoloty biznesowe, lub - np. w razie złych warunków atmosferycznych na innych lotniskach – samoloty, które nie mogą tam wylądować – dodał Orzeł.
Lotnisko w Radomiu jest czternastym portem lotniczym w Polsce. W ub. tygodniu otrzymało wpis do rejestru lotnisk cywilnych, co uprawnia je do wykonywania operacji lotniczych przez statki powietrzne m.in. typu Boeing 737 czy Airbus A320. Port lotniczy w Radomiu powstał na bazie istniejącego tam od lat lotniska wojskowego. Obecnie wojsko korzysta z lotniska na zasadach współużytkowania.