RADOM
Szer. Diana Przepiórka z Radomia wyróżniona za zaangażowanie w walkę z COVID-19. Policja i WOT podsumowują współpracę
Szer. Diana Przepiórka z 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu znalazła się wśród żołnierzy i funkcjonariuszy policji szczególnie zaangażowanych w walkę z koronawirusem. W Dowództwie Generalnym WOT w Zegrzu odbyło się spotkanie podsumowujące współpracę policji i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach ogólnopolskiej akcji pod kryptonimem "Odporna Wiosna".
Żołnierze 62. Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu w ramach operacji „Odporna Wiosna” wzięli udział w ponad dwóch tysiącach patroli u osób przebywających w kwarantannie oraz w ponad tysiąc pięciuset patrolach prewencyjnych. W sumie odwiedzili ponad 10 tysięcy osób. Działania prowadzone we współpracy z policjantami z Radomia, ale również powiatów ościennych, m.in. lipskiego, kozienickiego, przysuskiego, zwoleńskiego czy szydłowieckiego.
W służbę mieszkańcom regionu radomskiego szczególnie zaangażowała się szer. Diana Przepiórka - żołnierz 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu. - Uważam, że jest to wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich żołnierzy z naszego batalionu, którzy zaangażowali się w walkę z COVID-19. Nie wyobrażałabym sobie postąpić inaczej, skoro miałam taką możliwość i poczucie obowiązku – jako żołnierz i jako Polka - mówi szer. Diana Przepiórka. Jak dodaje, niełatwo było połączyć służbę z życiem rodzinnym i zawodowym, jednak dzięki wsparciu najbliższych udało się nieść pomoc w tym trudnym czasie:
Spotkanie podsumowujące współpracę odbyło się w środę, 15 lipca w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu Wzięli w nim udział: Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła, Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Tomasz Szymański i Dyrektor Głównego Sztabu Policji KGP insp. Maciej Nestoruk, Komendanci Wojewódzcy Policji oraz Dowódcy Brygad OT, a także żołnierze i funkcjonariusze nagrodzeni za szczególne zaangażowanie w akcję „Odporna Wiosna”.
- Podczas spotkania zostały przeanalizowane i ocenione rozwiązania podjęte w ramach współpracy Wojsk Obrony Terytorialnej i policji. Rozmawialiśmy również o kierunkach i sposobie doskonalenia przygotowawczego funkcjonariuszy i żołnierzy do realizacji wspólnych zadań w sytuacjach kryzysowych – relacjonuje ppłk Łukasz Baranowski – dowódca 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.
Współpracę z radomskimi terytorialsami bardzo dobrze ocenia mł. insp. Jakub Gorczyński – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu:
Oprócz podziękowań żołnierze otrzymali również tzw. „Coiny” - odznaki uwieczniające wybitne osiągnięcia i wyniki oraz symbolizujące przynależność do danej jednostki. Stanowią one nieformalny dowód pamięci, braterstwa i uznania dla osób zasłużonych.
Warto dodać, że w ramach „Odpornej Wiosny” radomscy terytorialsi poza patrolami z policją, podejmowali również innych działań, które miały na celu m.in wsparcie szpitali, placówek opiekuńczych, domów pomocy społecznej czy domów dziecka. Żołnierze 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu również ochoczo "przelewali krew" odpowiadając na apele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. W sumie zorganizowali trzy zbiórki krwi, a relację z jednej z nich znaleźć można tutaj.
- Dla mnie, jako dla dowódcy batalionu to ogromna radość i duma. Żołnierze z 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu pokazali, że w sytuacjach kryzysowych spełniają swoją misję i założenie naszej formacji, jakim jest wspieranie lokalnych społeczności. Z oddaniem nieśli pomoc i wsparcie osobom potrzebującym, we wszystkich stałych rejonach odpowiedzialności. Miejmy świadomość, że Wojska Obrony Terytorialnej tworzą żołnierze-ochotnicy, którzy w czasie największego kryzysu związanego z epidemią niejednokrotnie zostawiali swoje życie rodzinne i zawodowe, by razem z policją i innymi służbami stawiać czoła koronawirusowi. Dziękuję wszystkim żołnierzom, którzy zaangażowali się w podejmowane działania i gratuluję wyróżnionym. Za owocną współpracę należy również podziękować policjantom z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Uważam, że dla wszystkich z nas była to lekcja, którą odrobiliśmy najlepiej jak potrafiliśmy - podsumowuje dowódca 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu - ppłk Łukasz Baranowski.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/47974-szer-diana-przepiorka-wyrozniona-za-zaangazowanie-w-walke-z-covid-19-policja-i-wot-podsumowuja-wspolprace#sigProGalleriad5a53d1a37