Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: świętych Aniołów Stróżów
Dziś jest: 02 października 2020

RADOM

Terytorialsi przelewają krew w walce z koronawirusem

środa, 20 maj 2020 11:57 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Kilkudziesięciu żołnierzy 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu  po raz kolejny oddało krew w ramach akcji „Odporna Wiosna”. Radomskich Terytorialsów wspierają żołnierze z Wojskowej Akademii Technicznej. 

Zbiórka krwi zorganizowana została już po raz drugi. Pod koniec kwietnia podobne wydarzenie odbyło się na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Udało się wtedy zebrać ponad dwadzieścia litrów krwi. W środę, 20 maja Terytorialsi odwiedzili Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Jak mówią żołnierze, w ramach hasła "Zawsze gotowi, zawsze blisko", które przyświeca Terytorialsom, niosą pomoc tam, gdzie akurat jest potrzebna. Jednocześnie żołnierze zachęcają wszystkich, którzy mogą oddawać krew, by odpowiedzieli na apel stacji krwiodawstwa i podzielili się tym bezcennym darem: 

 

Akcja pod kryptonimem „Odporna wiosna” to ogólnopolska operacja przeciwkryzysowa, a podejmowane działania polegają przede wszystkim na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Żołnierze z 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu obok wspierania samorządów, angażują się również w działania charytatywne - zaznacza - ppłk Łukasz Baranowski - dowódca 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu: 

W podejmowanych działaniach żołnierzom OT z Radomia pomagają podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej. - Na co dzień bronimy ludzi z bronią w ręku, ale kiedy krwi brakuje, przychodzimy, oddajemy i pomagamy, jak możemy - na wielu frontach - mówi kpr. pchor. Norbert Basiński. - Jesteśmy po to, żeby bronić, a nie patrzeć na to, co się dzieje - dodaje:

Zbiórka bez wątpienia znacznie zasili zapasy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu, jednak bank krwi wciąż boryka się z brakami. - Szpitale zaczynają operacje i zabiegi planowe, będzie potrzeba coraz więcej krwi - wyjaśnia Krzysztof Radziejowski - zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK w Radomiu: 

Krew oddawać można w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu, Oddziale terenowym w Grójcu oraz podczas akcji wyjazdowych, których harmonogram dostępny jest tutaj