Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 238.

RADOM

Uczniowie ZDZ uczcili żołnierzy poległych w bitwie pod Iłżą

czwartek, 23 września 2021 09:46 / Autor:
Uczniowie ZDZ uczcili żołnierzy poległych w bitwie pod Iłżą
Fot. ZDZ Radom

Z okazji 82. rocznicy tej walki szkoła gościła Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży.

- Rozpoczęliśmy od prelekcji na temat przebiegu samej bitwy. Chcieliśmy skupić się na rzeczach bardziej przyziemnych, czyli z czym musiał zmierzyć się typowy żołnierz biorący udział w tej walce - mówi Magdalena Orawiec-Glińska reprezentująca SRH 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych.

Członkowie stowarzyszenia przedstawiali mundury i broń zarówno żołnierzy polskich jak i niemieckich. Piotr Kococik wcielił się w postać żołnierza Wehrmachtu:

Jak dopowiada Piotr Kococik, to uczennice ZDZ najbardziej zaciekawiły się tym tematem:

- Chciałbym pochwalić uczennicę ZDZ, ponieważ pierwszy raz w życiu zauważyliśmy tak duże zainteresowanie kobiet w temacie umundurowania i uzbrojenia. Brawo dla uczniów ZDZ, szczególnie dla płci pięknej.

Przywiezione przez stowarzyszenie rekwizyty były zgodne z historią. Uczniowie mogli przeładować broń, założyć i poczuć ciężar munduru. To była dla nich żywa lekcja historii, podczas której sami mogli się przekonać, z jakimi problemami borykali się żołnierze bitwy pod Iłżą.

- Najbardziej podobała mi się broń, można ją było założyć, zrobić sobie zdjęcie. Zaciekawiły mnie też stroje, zarówno polskie jak i niemieckie. Jest to interesująca forma zgłębiania wiedzy - przyznaje Julia Gniadek, uczennica ZDZ.

Takie rocznice są doskonałą okazją, aby młodzież zobaczyła na własne oczy to, o czym czyta w podręcznikach.

- Dzięki rekonstrukcją historia staje się namacalna. Uczniowie mogą wszystkiego dotknąć, porozmawiać z rekonstruktorami, wziąć udział w konkursie z nagrodami, zobaczyć, czy uda im się utrzymać broń - mówi Sebastian Konopka, nauczyciel historii w ZDZ.

- Ja sam też jestem rekonstruktorem, więc mam świadomość, że inaczej przedstawia się pewne wydarzenia, które omawia się w podręcznikach, a inaczej kiedy się je odtwarza. Uczniowie niejednokrotnie mogli przekonać się o tym na moich zajęciach - przyznaje Sebastian Konopka.

Bitwa pod Iłżą to nie ostatnia rekonstrukcja w ZDZ. Prawdopodobnie w listopadzie SRH 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych wróci do szkoły, aby przedstawić Błękitną Armię gen. Józefa Hallera.

Bitwa pod Iłżą została rozegrana podczas kampanii wrześniowej w dniach 8-9 września 1939 roku w rejonie miasta Iłża. Walka toczyła się między związkiem taktycznym południowego zgrupowania polskiej Armii "Prusy" pod dowództwem gen. bryg. Stanisława Skwarczyńskiego a niemieckim 15 Korpusem Lekkim gen. Hermanna Hotha. Polskim żołnierzom na dwa dni udało się zatrzymać niemieckich przeciwników zmierzających na północ.