RADOM
Nie żyje ostatni Hubalczyk
wtorek, 28 października 2014 15:50 / Autor: Radosław Mizera

Radosław Mizera
Na wieczną wartę odszedł ostatni żołnierz majora Hubala - Romuald Rodziewicz.
Nie żyje Romuald Rodziewicz pseudonim "Roman" - ostatni żołnierz majora Henryka Dobrzańskiego "Hubal". Miał 101 lat. W ostatnim czasie był rezydentem Domu Opieki "Jasna Góra" w Huddersfield, w hrabstwie West Yorkshire (Wielka Brytania). Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 6 listopada br., o godz. 13:30 w kościele polskim w Huddersfield. Starosta opoczyński Marek Ksyta:
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
Romuald Rodziewicz „najwierniejszy z wiernych” i najbardziej oddany Majorowi Hubalowi żołnierz, przeszedł z nim cały szlak bojowy Oddziału, od Puszczy Augustowskiej aż do Anielina, gdzie 30 kwietnia 1940 r. bohaterska śmierć mjr Henryka Dobrzańskiego zakończyła epopeję Hubalczyków. Gdy zakończyła się wojna, jako żołnierz II Korpusu Polskiego został przeniesiony do Anglii gdzie został zdemobilizowany i na stałe osiadł w tym kraju. Rozpoczął pracę zawodową, założył rodzinę a także przez długie lata opiekował się Polskim Ośrodkiem Harcerskim w Fenton. Mimo, że mieszkał w Anglii, nigdy nie utracił kontaktu z Ojczyzną. Czynnie działał w Klubie Hubalczyków skupiających żołnierzy OWWP, prawie każdego roku odwiedzał Polskę, spotykając się z młodzieżą szkół noszących imię Majora a przede wszystkim biorąc udział w rocznicowych uroczystościach przy szańcu w Anielinie, gdzie swoją obecnością i opowieściami dawał świadectwo walki i bohaterstwa swojego Dowódcy.
CZYTAJ DALEJ
Podpisanie umowy na dostawę karabinków MSBS GROT A3
24 czerwca 2026, 15:19
Ojciec wspierający i uczestniczący
24 czerwca 2026, 06:44
Wakacje w Arce!
23 czerwca 2026, 10:38
Prawda
22 czerwca 2026, 09:26
Z Europą za pan brat
03 czerwca 2026, 22:30
Bezpieczne wakacje przedszkolaków!
15 czerwca 2026, 13:36
Uważajmy na jeże!
11 czerwca 2026, 10:57
„Bo tętni w nas dobro"
11 czerwca 2026, 00:08
Żłobek przy ulicy Piastowskiej w Radomiu oficjalnie otwarty!
02 czerwca 2026, 09:41
Światowy Dzień SM - pomarańczowy 30 maja!
29 maj 2026, 12:35
Katarzyna Cielecka z nagrodą im. Marii Kelles-Krauz
29 maj 2026, 07:28
Badamy nie tylko mamy!
26 maj 2026, 16:04
NAJNOWSZE
1
Ostatni dzwonek w Kraśnicy
2
Diecezja radomska pomoże poszkodowanym w wyniku...
3
Kwadrans dla Pasterza (26 czerwca 2026)
4
Upały szkodzą uprawom
5
Radom oddał hołd bohaterom Czerwca '76
6
Diabetycy będą pielgrzymować
7
Kapsuła Czasu wmurowana w centrum Radomia!
8
Jubileusz Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy




