Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 25 listopada 2024

RADOM

Nie ma zielonego światła dla rozbudowy muzeum

piątek, 07 stycznia 2022 09:07 / Autor: Elżbieta Warchoł
Nie ma zielonego światła dla rozbudowy muzeum
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Prezydenta Miasta Radomia wydał 21 grudnia 2021 roku decyzję odmawiającą ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego dla rozbudowy budynku Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz odbudowy miejskich murów obronnych z bramą krakowską i basztą.

Dlaczego zapadła taka decyzja? Konieczna jest zgoda konserwatora zabytków. Zgodnie z art. 53 ust.4 pkt. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym decyzje celu publicznego, wydaje się po uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków − w odniesieniu do obszarów i obiektów objętych formami ochrony zabytków, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ujętych w gminnej ewidencji zabytków. Sekretarz Miasta Radomia Michał Michalski:

Jak podkreśla Sekretarz Miasta Radomia Michał Michalski- droga dla inwestora nie jest zamknięta. Konieczne są badania archeologiczne i architektoniczne:

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowieniem nr 637/DR/21 z dnia 23.11.2021, odmówił uzgodnienia przedstawionego projektu decyzji dla ww. inwestycji. Z treści postanowienia wynika, iż w przedłożonym do zaopiniowania projekcie decyzji o ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego sposób zagospodarowania przedmiotowego terenu będzie możliwy do określenia dopiero po wykonaniu: 1) wyprzedzających badań archeologicznych zarówno na terenie przedmiotowych działek, jak i w obiektach chronionych oraz 2) badań architektonicznych wraz z analizą konserwatorską i historyczną rozwoju przestrzennego Miasta Kazimierzowskiego w tej części miasta Radomia (sporządzonych w oparciu o wyniki z wyprzedzających badań archeologicznych oraz istniejące źródła archiwalne, ikonograficzne, zdjęcia itp.).