Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024

KULTURA

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza

czwartek, 25 maj 2017 10:29 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Kamila Szczęsna
Elżbieta Warchoł

Wernisaże i Noc Muzeów w biały dzień.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę, 27 maja na dwa wernisaże. W niedzielę, 28 maja od godziny 14.00 do 20.00 odbędzie się w Orońsku Noc Muzeów w biały dzień.

27 maja 2017 (sobota) o godz. 14.00 otwarta będzie wystawa pt: O potrzebie tworzenia widzeń 1929- 2017. Wystawa będzie czynna do 17.09.2017. Kurator: Grzegorz Musiał, koordynator: Leszek Golec. Uczestnicy: Elias Crespin, Carlos Cruz- Diez, Wojciech Fangor, Paweł Grobelny, Mikołaj Grospierre, Bethan Huws, Kimsooja, Lin Yi , Michał Martychowiec, Laszlo Moholy- Nagy, Jesus Rafael Soto, Franciszka i Stefan Themerson, Ludwig Wilding, Chi Tsung Wu. Międzynarodowa wystawa realizowana we współpracy z Fundacją Signum obejmuje dzieła wybitnych twórców historycznej awangardy i artystów współczesnych. Mottem wystawy jest neonowa praca Michała Martychowca „How far can you see” z roku 2013. Wystawa łączy bogate formalnie prace o charakterze optycznym z różnych kontynentów. Wystawa będzie głównym punktem programu sezonu letniego 2017 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Prace z kolekcji Fundacji Signum, Galerie Tschudi i artystów. O potrzebie tworzenia widzeń 1929- 2017. Inspiracją dla wystawy, a jednocześnie jej tytułem, jest historyczny esej Stefana Themersona z 1936 roku. Autora tekstu interesowały przede wszystkim problemy filmu artystycznego, którego w Polsce był pionierem. Wystawa ma formę kolażu, z którego zbudowana jest mozaika ułożona na kilku poziomach eksperymentowania z szeroko rozumianą wizualnością. Jest zapisem historycznych i współczesnych praktyk artystycznych, które angażują naszą wyobraźnię w zdecydowanie bardziej aktywny sposób.

Kamila Szczęsna. Process 2 27 maja– 16 lipca 2017 r. Galeria "Oranżeria". Będzie to wystawa ceramiki i instalacji rzeźbiarskich Kamili Szczęsnej, polskiej artystki zamieszkałej w Stanach Zjednoczonych, zajmującej się sztuką przestrzenną. Kamila Szczęsna. Process 2. Główną inspiracją mojej twórczości jest podlegająca ciągłym przemianom materia- mówi autorka. Niestrudzenie wirujące cząstki składające się na tworzywo rzeczywistości, swobodnie migrujące atomy, elektrony wnikające i opuszczające nasze ciała, fakt, że wraz z każdym oddechem stajemy się kimś innym - wszystko to sprawia, że świadoma ocena świata realnego staje się niemożliwa. Funkcjonujemy w przeszłości. Nasza teraźniejszość jest w takim samym stopniu złudna, jak blask umarłych gwiazd osiągający Ziemię dawno po tym, jak rozpadły się w nicość. Ułamek sekundy, jaki zajmuje impulsowi nerwowe dotarcie z oka do mózgu, uniemożliwia nam doświadczenie chwili obecnej. Pokrywanie moich form gliną jest symboliczną próbą zatrzymania momentu na trochę dłużej, aby poznanie stało się możliwe. Organiczne kształty instalacji nawiązują do ludzkiego ciała. Swoje rzeźby tworzę z tkanin nasyconych wspomnieniami i doświadczeniami ludzi, którzy z nich kiedyś korzystali- mówi autorka

NOC MUZEÓW W BIAŁY DZIEŃ W OROŃSKU- 28 maja 2017

Po drodze z Oranżerii do stawu Rolina (1) Grzegorz Rogala i Joanna Krzysztoń, Muzyka dla parku, instalacja dźwiękowa- Taras kawiarni w Domu Rzeźbiarza, (2) Jarosław Perszko, Oddech, 2016, instalacja interaktywna 14.00- 20.00 Przed pracownią ceramiczną, (3) Wolna Grupa Ceramika z Warszawy– wypały i pokazy ceramiczne tradycyjną, pochodząca z Japonii metodą raku 14.00-16.00 Na schodach Pałacu od strony Oranżerii, (4) Dorota Podlaska– Galaretki z prądem (WARSZTATY)14.00-16:30 Przed Galerią „Kaplica”, (5) Program dla dzieci– prowadzą pracownicy Działu Edukacji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku14.00-16.30 Za budynkiem Muzeum Rzeźby Współczesnej, (6) Program dla dzieci– prowadzą pracownicy Działu Edukacji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, 15.00- 16.00 W parku, (7) Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu: Grupa perkusyjna Impacto de Radom i Grupa wokalna pod kierunkiem Piotra Markowskiego, Samba brazylijska w parku, muzyka plenerowa, 16.00 Muzeum Rzeźby Współczesnej i Galeria „Kaplica”, (8) Kurator Grzegorz Musiał i Leszek Golec oprowadzają po wystawie O potrzebie tworzenia widzeń, 17.00 Galeria „Oranżeria”, (9) Kurator Bogusław Dobrowolski i autorka Kamila Szczęsna oprowadzają po wystawie Process 2, 18.00 Nad stawem Rolina, (10) Koncert zespołu Świetlana Wioha z Poświatą, 19.00 Za Domem Rzeźbiarza, (11) Ognisko i Jam Session.