Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Dziś jest: Piątek, 03 maja 2024

KULTURA

Pamiętnik burmistrza z czasów wojny

piątek, 10 listopada 2017 23:04 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Przeprowadził opocznian od zaborów do niepodległości. Rotmistrz Henryk Mieroszewski ma już w Opocznie swoje rondo. Jego „Pamiętnik z czasów wojny” wydało właśnie muzeum. Tekst opracował dr Paweł Budziński.

„Pamiętnik z czasów wojny” Henryka Mieroszewskiego wydało Muzeum Regionalne w Opocznie wspólnie z Biblioteką Naukową Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Tekst naukowo opracował dr Paweł Budziński, który przyznaje, że na „Pamiętnik z czasów wojny” Mieroszewskiego natrafił trochę przez przypadek, dzięki rekomendacji swojego kolegi ze Słowacji Waldemara Oszczędy. Kiedy już zaczął studiować ten materiał, zrozumiał że jest to rewelacyjne źródło informacji historycznych, dlatego postanowił udostępnić je szerszemu gronu czytelników. - Prace nad opracowaniem tego materiału trwały około trzech lat. Polegały one przede wszystkim na uczynieniu tego tekstu zrozumiałym dla współczesnego czytelnika - wyjaśnia Paweł Budziński.

Publikacja jest doskonałym źródłem informacji o Opocznie, ale również Krakowie, Rzeszowie i Lublinie. Opocznian na pewno zainteresuje najbardziej ta część książki, w której Mieroszewski opisuje ich miasto z perspektywy komisarza rządowego. Tę funkcję, wojennego burmistrza miasta, sprawował w latach 1915 – 1917. To właśnie dzięki Mieroszewskiemu w tym czasie udało mu gruntownie zmodernizować miasto, nie tylko pod względem infrastruktury, ale także mentalnie. Jednym z pierwszych dokonań komisarza rządowego było powołanie polskiej policji miejskiej złożonej z legionistów polskich. Ogromną wagę przywiązywał też on do funkcjonowania i rozwoju działającej już w mieście Ochotniczej Straży Ogniowej, która od tej pory w barwach narodowych uświetniała wszystkie, licznie organizowane uroczystości patriotyczne. Mieroszewski na trzy lata przed odzyskaniem niepodległości zaczął repolonizować Opoczno. Zgodnie z jego zarządzeniem językiem urzędowym magistratu został język polski.

Jak podkreśla Paweł Budziński, opracowanie pamiętnika Mieroszewskiego na pewno pozwoli jeszcze bardziej przybliżyć tę postać mieszkańcom Opoczna. - To jest także mój cel; rozpropagowanie wiedzy, informacji o jego życiu i działalności. Te dwa lata, kiedy Mieroszewski był komisarzem rządowym Opoczna, to był złoty wiek zarówno dla miasta, jak i samego Mieroszewskiego, bo nigdy wcześniej, ani nigdy później nie odnosił on takich sukcesów w swoich działaniach – mówi Paweł Budziński.

Promocja "Pamiętnika z czasów wojny" Henryka Mieroszewskiego otworzyła opoczyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Ich zwieńczeniem będą uroczystości zaplanowane już na 11 listopada. W programie msza święta za ojczyznę odprawiona o godzinie 9 w kolegiacie św. Bartłomieja oraz uroczystości przy Pomniku Nieznanego Żołnierza.