Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

KULTURA

Stolica po śmierci Jana Pawła II

wtorek, 01 kwietnia 2014 15:02 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Warszawę po śmierci Jana Pawła II można oglądać na wystawie fotograficznej "Obecność w nieobecności" w Muzeum Regionalnym w Kozienicach. Na ponad czterdziestu zdjęciach wykonanych tuż po śmierci Ojca Świętego, Teresa Ledóchowska-Horodyńska, dziennikarka, fotograf i malarka utrwaliła nastrój stołecznych ulic.

- Gdy jego słowa zamilkły, staliśmy się jak turyści zabłąkani w obcych górach, którzy stracili przewodnika - mówił podczas otwarcia wystawy Krzysztof Reczek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach. W ten sposób opisał czas po śmierci papieża-Polaka.

Obraz ten w swoich fotografiach prezentuje Teresa Ledóchowska-Horodyńska. - Robiłam zdjęcia, nie myśląc o wystawie. Chciałam udokumentować to, co zobaczyłam. Chciałam zobaczyć, jak wygląda Warszawa po śmierci papieża. Miasto płonęło tysiącami zniczów. Zadumani i rozmodleni ludzie. To było wielkie wzruszenie. Właściwie każde ze zdjęć jest wzruszeniem i zdumieniem. To była jego wielka obecność w nieobecności – mówiła autorka.

Ekspozycja zawiera ponad 40 fotografii. Można ją oglądać do końca kwietnia. – Nie chodzi o to, żeby Jana Pawła II zamknąć w muzeum, odlać go w spiżu i składać raz do roku wiązankę kwiatów. Chodzi o to, by dla nas pozostał żywy i żeby ważny był jego testament. Bo jego nauczanie, nadal aktualne, doskonale oddaje jedna z fotografii. Przedstawia uliczny słupek, na nim wianuszek wiązanek. Na słupku nazwa: Ulica Prosta. I to jest jego nauczanie, dla nas ulica prosta, jak żyć i jak postępować - powiedział z kolei Krzysztof Reczek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach.