Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Urszula Ledóchowska, zakonnica
Dziś jest: Środa, 29 maja 2024

KULTURA

Literatura według... Kolejne spotkanie w Muzeum Witolda Gombrowicza

wtorek, 23 kwietnia 2024 20:04 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto Rafał Komorowski, Wikipedia, licencja Creative Commons
Elżbieta Warchoł

Piotr Paziński, wybitny i nagradzany pisarz, eseista i tłumacz będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu „Literatura według...”. Gospodynią tegorocznego cyklu jest Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka. Rozmowa odbędzie się w niedzielę, 28 kwietnia 2024 roku, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Początek o godzinie 17.00.

Piotr Paziński jest pisarzem, eseistą, tłumaczem i dziennikarzem. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim, a stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał w zakresie literaturoznawstwa. Jest specjalistą od Jamesa Joyce'a. Był wieloletnim redaktorem naczelnym czasopisma Midrasz. Debiutował powieścią „Pensjonat” (2009), za którą otrzymał Paszport „Polityki”. Za tę samą powieść był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2012 „Pensjonat” doceniony został Europejską Nagrodą Literacką. Za książkę „Rzeczywistość poprzecierana” Paziński (2015) otrzymał Nagrodę Redakcji „Literatury na Świecie”, był nominowany także do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej. W 2017 za tłumaczenie książki „Przypowieść o skrybie i inne opowiadania” Szmuela Josefa Agnona otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

W 2023 roku ukazał się esej „Przebierańcy w nicości. Rzecz o malarstwie Witolda Wojtkiewicza”. To, jak piszą krytycy, erudycyjna refleksja nad kulturą XIX i XX wieku, a zarazem osobista i uniwersalna opowieść. Paziński powraca do zainteresowań rzeczywistością kaleką, nieudaną, światem jako teatrem marionetek.

Piotr Paziński będzie drugim w tym roku gościem cyklu „Literatura według...”. To cykl spotkań z pisarzami, poetami i tłumaczami, który Muzeum Gombrowicza rozpoczęło w ubiegłym roku. Wówczas gospodynią była Justyna Sobolewska, krytyczka, dziennikarka i pisarka. „Literatura według…” – to literatura według prowadzących, bo to oni dobierają rozmówców, pokazując, jaka literatura lub jakie głosy w literaturze są im bliskie. A zarazem jest to literatura według zaproszonych gości, którzy opowiadają o swoim pisarstwie i o swoim widzeniu literatury.

W tym roku gospodynią spotkań jest Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni, i krytyczka literacka, członkini kapituły Nagrody Literackiej Gdynia i felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Eliza Kącka jest doktorem nauk humanistycznych, autorką prac naukowych a także książek prozatorskich.

Swoich gości Eliza Kącka pyta o prozę jako punkt wyjścia bądź dojścia, jako wybór artystyczny, wyzwanie dla wyobraźni. Pyta też o literaturę w jej niesezonowym przebiegu. O to, czym dla Zaproszonych jest pisarstwo wysokich wymagań, długiego trwania.

Rozmowa z Piotrem Pazińskim odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w niedzielę, 28 kwietnia. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Jak zawsze chętnych do udziału w wydarzeniu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godzinie 16.20. Powrót po spotkaniu, tym samym autobusem.

.