Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

KULTURA

Muzyczny projekt Roberta Grudnia

piątek, 08 czerwca 2018 09:18 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Inauguracja w rocznicę urodzin. gen. Ryszarda Kuklińskiego

„Zrozumieć Niepodległą” to nowy ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia realizowany w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Inauguracja programu nastąpi 10 czerwca w Stromcu w dniu 88. urodzin Generała Ryszarda Kuklińskiego.

W tym roku przypadnie też piąta rocznica odkrywania rodzinnych stron Gen. Ryszarda Kuklińskiego. Inicjatywa ma na celu poznanie korzeni rodzinnych bohatera a przez to lepsze zrozumienie motywów, jakimi się kierował podejmując samotną walkę z Imperium Zła - przekazując USA informacje o doktrynie obronnej Układu Warszawskiego. Ta inauguracja całościowego projektu "zrozumieć niepodległą"  nosi tytuł "Urodziny Gen. Ryszarda Kuklińskiego" i odbywa się w gminie Stromiec - okolicach skąd pochodzili przodkowie bohatera i gdzie on sam spędzał wolny czas. Pomysłodawcą urodzin jest Robert Grudzień, honorowy obywatel Stromca, znany muzyk, kompozytor i solista Filharmonii Lubelskiej, autor ogólnopolskich projektów historyczno-artystycznych.

Projekt „Zrozumieć Niepodległą” będzie kontynuowany aż do 18 listopada, do tego czasu organizowany będzie w całej Polsce we współpracy z instytucjami kultury, placówkami edukacyjnymi, parafiami. Wezmą w nim udział wybitni artyści z kraju i zagranicy. Projekt to cykl koncertów, spektakli i wydarzeń towarzyszących, które będą odbywały się w ramach międzynarodowych festiwali, obejmujących m. in. Lubelszczyznę, Podkarpacie, województwo świętokrzyskie, łódzkie, południowe Mazowsze, Pomorze, Warszawę czy Śląsk. W myśl ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm RP 7 kwietnia 2018 z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, autor projektu „Zrozumieć Niepodległą” oraz współpracujące z nim osoby odkrywają wybitne postacie zasłużone dla niepodległości Polski, fakty mało znane szerszym kręgom społeczeństwa, sięgają po lokalne biografie. Ważnym zadaniem jest wykazanie ciągłości historycznej wydarzeń, dlatego Projekt składa się z trzech części „Droga do Niepodległości”, „Niepodległa 1918” i „Wierni Niepodległej w czasach PRL”. – Ukazujemy wielkich bohaterów, w ich lokalnych Ojczyznach, jednak ich działalność zmieniała na losy Polski a nawet świata, ukazujemy w jaki sposób wychowanie domowe poprzez przekazywany przez pokolenia etos powstań narodowych, głównie powstania styczniowego i wojny 1920 roku czy atmosfera religijna polskiej wsi kształtowały tak niezłomne charaktery jak Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński, który był przywódcą duchowym narodu polskiego w mrocznych czasach komunizmu, czy gen. Ryszard Kukliński, który uratował świat przed zagładą w wojnie atomowej. To nie jedyne biografie, po które sięgają autorzy projektu, gdyż koncerty przypomną takie postacie jak: Dionizy Czachowski, wybitny dowódca powstania styczniowego (który urodził się i dorastał na terenie dzisiejszych powiatów białobrzeskiego i radomskiego), bł. O. Honorat Koźmiński (związany z Nowym Miastem nad Pilicą, gdzie był jego ostatni dom zakonny i skąd z konfesjonału kierował założonymi przez siebie zgromadzeniami i skąd zakładał nowe. W tej działalności widział nie tylko zachowanie ciągłości życia zakonnego po kasacie klasztorów przez władze carskie, ale przede wszystkim zachowanie siły duchowej narodu polskiego, co znajduje odzwierciedlenie w jego słowach „Boże pociesz, utwierdzaj, błogosław” – Błogosławiony Honorat Koźmiński”.) Projekt ukazuje także patriotyczny dorobek artystów malarzy i muzyków, natomiast poprzez słowno – muzyczne koncerty przypomina lokalne walki z lat 1914 – 1918.

W koncertach finałowych, zatytułowanych „Niepodległa 1918″ przedstawimy szerzej postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego przekonania, wartości, doświadczenia z zesłania na Syberię, które jeszcze przed 1918 wykorzystał przygotowując najważniejsze struktury przyszłej, niepodległej Polski. W projekcie wystąpią wybitni artyści z Polski i zagranicy, soliści, zespoły oraz chóry m. in. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca MAZOWSZE, Jerzy i Wojciech Trela, Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Bogusław Morka, Jakub Gąska, Halina Łabonarska, Maciej Zakościelny, Georgij Agratina, Robert Grudzień, Agnieszka Schulz- Brzyska. W koncertach promowana będzie muzyka polska, niestety wciąż niedoceniana i nieobecna na stałe w programach oper i filharmonii. Przygotowane zostały dwa programy. Polska Muzyka Instrumentalna, oparty m. in. na utworach Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Polska Muzyka Wokalno – Operowa, gdzie znajdziemy arie z oper Stanisława Moniuszki czy pieśni Fryderyka Chopina. Festiwale i projekty Roberta Grudnia, to tradycyjnie promocja uzdolnionej młodzieży. W tym roku wystąpi Kamil Wrona, młody pianista coraz śmielej koncertujący w kraju. Niewątpliwie atrakcją będą też koncerty zaledwie 12 letniej pianistki, która mimo bardzo młodego wieku oklaskiwana jest nie tylko w Polsce ale też zagranicą, np. we Francji. Szczegółowy program systematycznie będzie zamieszczany na oficjalnej stronie organizatora www.grudzien.pl

Spotkania z Historią i Sztuką"Zrozumieć Niepodległą" - ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia. 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. W hołdzie Bohaterowi świata Generałowi Ryszardowi Kuklińskiemu, pierwszemu polskiemu żołnierzowi w NATO, honorowemu obywatelowi Stromca. 88.urodziny Generała Ryszarda Kuklińskiego. Uroczystości w niedzielę, 10 czerwca o godz.12.00 w Stromcu, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela (miejsce chrztu Stanisława Kuklińskiego, ojca bohatera). Sprawowana będzie Msza Święta i koncert w intencji Generała Ryszarda Kuklińskiego, jego rodziny i przyjaciół