Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

KULTURA

Rusza festiwal Radom - Orońsko

piątek, 13 lipca 2018 08:48 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Robert Grudzień
Elżbieta Warchoł

Oficjalna inauguracja ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia “Zrozumieć Niepodległą”

Koncert “Niepodległa w Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej” w Ośrodku Emaus koło Białobrzegów rozpocznie w niedzielę, 15 lipca ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia “Zrozumieć Niepodległą” i XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko – Warszawa 2018. Oba przedsięwzięcia artystyczne związane są z uczczeniem 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Emaus to miejsce położone niedaleko Białobrzegów nad rzeką Pilicą, na pograniczu dwóch kilkuset hektarowych kompleksow leśnych: Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej. – Inauguracja odbędzie się właśnie tu, ponieważ lasy między Kozienicami a Białobrzegami od zawsze były ostoją patriotyzmu, a celem projektu “Zrozumieć Niepodległą” jest ukazanie cięzkich walk kilku pokoleń o wolną Ojczyznę. W powstaniu styczniowym miało w tych okolicach miejsce wiele ważnych bitew. Tu toczył zwycięskie boje Dionizy Czachowski, który urodził się w niedalekim Niedabylu. Zarówno powstańcy styczniowi jak i partyzanci w czasie II wojny światowej mogli liczyć na ogromną życzliwość miejscowej ludności, otrzymywali żywność, podwody, schronienie, nocleg – wyjaśnia Robert Grudzień, twórca projektu. Przypomina też gen. Ryszarda Kuklińskiego, który choć urodził się w Warszawie, to zawsze w trudnych chwilach wracał w te strony skąd pochodzili jego przodkowie. W Niedabylu znalazł schronienie, gdy w czasie wojny był zagrożony aresztowaniem przez gestapo, rodzinę i przyjaciół często odwiedzał gdy był oficerem LWP i konspirował przekazująć Wolnemu Światu informacje o sowieckich planach wojny atomowej. To właśnie przyjaciele z Niedabyla Leon i Roman Barszczowie oraz Robert Grudzień rozpoczęli walkę o jego dobre imię i pośmiertny awans na stopień generała.

Puszcza Kozienicka i Stromiecka były polem walk o niepodległość w 1914 roku. Tu miała miejsce wielka ofensywa wojsk austriackich i niemieckich przeciwko rosyjskim znana jako operacja dęblińsko – warszawska. W krwawym boju w okolicach Lasek i Anielina w powiecie kozienickim brał udział brygadier Józef Piłsudski i dowodzony przez niego I Legion. Tam też przyszły marszałek został ranny, gdy osobiście szedł do boju ze swoimi żołnierzami. Obecnie Puszcza Kozienicka i Stromiecka to znany region turystyczny, znajduje się tu 10 szlaków rowerowych i 14 pieszych oraz spływy kajakowe rzekami: Pilicą i Radomką. W Emaus oraz w Stromcu ważną częścią turystycznych atrakcji są też koncerty w kościołach. Koncert “Niepodległa w Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej” wystąpią prof. Georgij Agratina - fletnia Pana, cymbały, Robert Grudzień – organy i Anna Zagdańska – mezzosopran. Pocztek o 11.45. (za: Kamila Wrzesińska)