Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: 10 kwietnia 2020

KULTURA

Nowa Radomska Biblioteka Cyfrowa

piątek, 14 grudnia 2018 10:59 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: MBP Radom
Elżbieta Warchoł

Nastąpiła aktualizacja strony Radomskiej Biblioteki Cyfrowej do najnowszej wersji dLibry

Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu realizuje projekt „Digitalizacja piśmiennictwa z zasobów parafii Diecezji Radomskiej” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w kwocie 49 920,00 zł oraz Gminy Miasta Radomia w kwocie 35 700,00 zł.

Najważniejszym celem projektu była aktualizacja strony Radomskiej Biblioteki Cyfrowej do najnowszej wersji dLibry całkowicie odpowiadającej na potrzeby osób niepełnosprawnych zgodnie ze standardem WCAG 2.0. Udogodnienia dotyczą funkcji związanych z alternatywą w postaci tekstu - dla każdej treści nietekstowej (zdjęcie, film, animacje, grafika i inne elementy) dostarczana jest alternatywna treść w formie tekstu,  alternatywa dla multimediów, możliwość adaptacji (strony są elastyczne w kontekście ich prezentacji), możliwość rozróżniania informacji od tła, dostępność z klawiatury, wystarczająca ilość czasu na przeglądanie, ułatwiona nawigacja, możliwość odczytywania i zrozumienia treści. Wszystkie pozycje dzięki zastosowaniu nowoczesnego oprogramowania OCR będą miały możliwość pełnotekstowego przeszukiwania treści znajdujących się w dokumencie.

Aktualizacji uległa również wyszukiwarka plików zaimplementowana na stronie. Usprawnieniu uległy mechanizmy przeszukiwania baz RBC, dzięki czemu o wiele dokładniej prezentowane są wyniki wyszukiwania (zarówno po autorze, tytule, ale także po pojedynczych słowach znajdujących się w treści dokumentu).

Do końca roku dzięki dofinansowaniu zdigitalizowane i udostępnione na stronie Radomskiej Biblioteki Cyfrowej zostaną zbiory pochodzące z parafii Diecezji Radomskiej (Parafia p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu, Parafia p.w. Jana Chrzciciela w Radomiu, Parafiaśw. Jakuba w Skaryszewie, parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Radomiu, Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu, dokumenty życia społecznego dotyczące radomskiego teatru i zbiory XIX-wieczne Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.(za: MBP Radom)

 

Zapraszamy do nas: