Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Wtorek, 25 stycznia 2022

KULTURA

Średniowieczne dźwięki w CKA

wtorek, 15 października 2019 11:36 / Autor: Kamil Zapora
fot. Kozienicki Dom Kultury
Kamil Zapora

To będzie niezwykłe muzyczne doświadczenie. W czwartek w Kozienicach usłyszymy dźwięki z pogranicza muzyki średniowiecznego Bizancjum, muzyki europejskiej i dawnego Iranu. W Centrum Kulturalno-Artystycznym wystąpi zespół Tryzna.

Koncert zatytułowany jest „Szlakami średniowiecznej Europy”. W jego czasie usłyszymy muzykę, z którą spotykali się wędrowcy na jedwabnym szlaku. - Mamy nadzieję, że spotka się to z zainteresowaniem mieszkańców Ziemi Kozienickiej i gości. Są jeszcze nieodpłatne wejściówki do odebrania w kasach CKA – zaprasza Aleksandra Sitnik z Kozienickiego Domu Kultury:

Grupa „Tryzna” to Stowarzyszenie Rekonstruktorów z siedzibą w Szczecinie. Zespół zajmuje się eksploracją i prezentacją muzyki średniowiecznej z Europy Zachodniej i Północnej. Jako Stowarzyszenie działa w wielu różnorodnych, zawsze jednak związanych z wiekami średnimi projektach. Są to m in. badania średniowiecznej ikonografii i manuskryptów, poszukiwania zabytków muzycznych, rekonstrukcja instrumentów oraz prezentacja muzyki na żywo w strojach i przy użyciu replik instrumentów z epoki. Zdobytą już wiedzą dzielą się podczas festiwali oraz wykładów, głównie poprzez pracę warsztatową z dziećmi, w czasie której uczestnicy sami mogą zbudować średniowieczny instrument. Kierownictwo artystyczne nad zespołem pełni Michał Matynia.

Koncert rozpocznie się w czwartek 17 października o godzinie 17:00 w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. Organizatorami są Fundacja Ars Antiqua Radomiensis oraz Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

Sponsorem głównym wydarzenia jest Enea wytwarzanie.