Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

KULTURA

Czytamy Gombrowicza

środa, 16 października 2019 07:13 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Teatr Powszechny w Radomiu
Elżbieta Warchoł

Witold Gombrowicz „Tancerz Mecenasa Kraykowskiego”

Teatr Powszechny w Radomiu zaprasza w poniedziałek, 21 października na pierwsze spotkanie z cyklu „Czytamy Gombrowicza”. Witold Gombrowicz „Tancerz Mecenasa Kraykowskiego” opieka reżyserska Kinga Dębska. Czytać będą: Agnieszka Grębosz, Natalia Samojlik, Mateusz Kocięcki, Adam Majewski, Mateusz Michnikowski, Mateusz Paluch

Opowiadanie napisane w 1926 roku było pierwszym tekstem, który Gombrowicz uznał za dostatecznie dobry, by kontynuować pisanie. Zostało opublikowane po raz pierwszy w 1933 roku, w zbiorze „Pamiętnik z okresu dojrzewania”.To opowieść o irracjonalnym uczuciu, jakim bohater obdarza przypadkowo spotkanego człowieka - mecenasa Kraykowskiego. Pogrąża się on w chorej miłości, z namaszczeniem przyjmuje upokorzenia, nagabuje i naśladuje obiekt swego uczucia. Czy można to współcześnie nazwać stalkingiem? Jaka jest granica między uwielbieniem a prześladowaniem? Po spotkaniu zapraszamy do wzięcia udziału w rozmowie o przeczytanym utworze.

 Czytanie Gombrowicza w radomskim Teatrze: 21 października godz. 18.00, Scena Kotłownia, wstęp bezpłatny

 Kinga Dębska - Absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Orientalistycznym UW, Camerimage Film School w Toruniu oraz reżyserii w FAMU w Pradze. Laureatka wielu nagród festiwalowych, m.in. za filmy Hel, Aktorka, Józek i jego dzieci. Jak dotychczas największy sukces - zarówno artystyczny, jak i komercyjny - przyniósł jej film Moje córki krowy - otrzymała za niego Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Tytuł wyróżniono także dwoma Orłami: za najlepszy scenariusz oraz nagrodą publiczności. Moje córki krowy zostały ponadto dostrzeżone i docenione w Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, nagroda "Złote Zęby"), Moskwie (Nagroda Główna FFP „Wisła”) oraz na China Golden Rooster & Hundred Flowers Film Festival (Nagroda Publiczności). Zdobywczyni III Nagrody PISF (wspólnie z Miką Dunin) za scenariusz Zabawa, zabawa w konkursie "Script Pro". Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 Cykl „Czytamy Gombrowicza” będzie się skaładał z cztrech prezentacji tekstów pisarza, realizowany jest w ramach zadania XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Zapraszamy do nas: