Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wilhelm z Paryża, opat
Dziś jest: 06 kwietnia 2020

KULTURA

W lutym kolejna premiera w Powszechnym

wtorek, 21 stycznia 2020 19:30 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

7 lutego o godz. 19.00 na deskach sceny kameralnej Teatru Powszechnego w Radomiu odbędzie się premiera spektaklu „Tancerz” wg. Witolda Gombrowicza.

Tancerz. To opowieść o miłości, która czasem przybiera formę chorobliwej, obsesyjnej wręcz fascynacji drugim człowiekiem. Tancerz jest stalkerem, który wikła mecenasa w sieć zależności i zastraszeń, żeby zyskać nad nim władzę, żeby według swojego widzimisię ułożyć mu życie, żeby mu stale towarzyszyć, nawet w postaci kozła ofiarnego. Stalker nie rozumie słowa nie. Z butami wchodzi w świat mecenasa i go skutecznie demoluje. W spektaklu skupimy się na tym, co się dzieje w jego głowie. Nie do nas należy wydawanie diagnozy, czy to psychopata, czy też tylko bardzo samotny człowiek, na siłę szukający kontaktu z drugim człowiekiem, nie będziemy go oceniać, ale postaramy się zrozumieć. Mistrzem w opisywaniu ludzkich ułomności w ironicznej formie był Gombrowicz. To ciekawe, że już w jego czasach znano już zjawisko stalkingu. Z pewnością jednak dzisiaj mamy tego typu obsesyjnych relacji więcej. Tak więc Tancerz dziś ma rację bytu.

Przedstawienie pt: Tancerz w znakomitej reżyserii Kingi Dębskiej wykorzystuje przedwojenne piosenki o miłości w nowoczesnych aranżacjach Łukasza Matuszyka w interpretacji wspaniałych radomskich aktorów. Za choreografię odpowiada Anna Bosak, scenografię i kostiumy Natalia Kołodziej.

Reżyserka Kinga Dębska o spektaklu:

„Nawiązanie w tekście Gombrowicza do „Księżniczki Czardasza" nasunęło mi pomysł, że możemy twórczo użyć różnych innych utworów, które będą opowiadały o miłości, obsesji, szaleństwie i uatrakcyjnią ten spektakl. Chciałabym, żeby to nie był spektakl hermetyczny, żeby dzisiejszy widz się w nim odnalazł, żeby się dobrze bawił, wzruszał i żeby coś w nim zostało.”

Reżyseria - Kinga Dębska

Scenografia - Natalia Kołodziej

Muzyka - Łukasz Matuszyk

Choreografia - Anna Bosak

 

Obsada: Danuta Dolecka, Agnieszka Grębosz, Natalia Samojlik, Mateusz Kocięcki, Mateusz Michnikowski, Mateusz Paluch, Jarosław Rabenda

 

Kinga Dębska

Kinga Dębska jest absolwentką reżyserii filmowej praskiej FAMU, a wcześniej japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów dokumentalnych, m.in. nagrodzoną „Orłem” pełnometrażową „Aktorkę” o Elżbiecie Czyżewskiej. Za swój debiut fabularny „Hel” otrzymała nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. „Moje córki krowy”, jej drugi film fabularny przyniósł jej sukces artystyczny i frekwencyjny, m.in. nagrodę publiczności, dziennikarzy oraz kin studyjnych i lokalnych na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz wiele innych nagród w Polsce i na świecie. Jej ostatnie dwa filmy to „Plan B” oraz „Zabawa zabawa”, nagrodzona m. in. nagrodą publiczności na Festiwalu Mastercard Off Camera. Kinga Dębska jest również autorką książek, „Moje córki krowy” i „Porozmawiaj ze mną”. Ostatnim jej projektem jest sześcioodcinkowy serial dla TVN pt. „Szóstka” oraz teatr telewizji z Ewą Wiśniewską „Oscar dla Emily”.

 

Więcej na stronie www.teatr.radom.pl oraz na fb Teatr Powszechny im.J.Kochanowskiego w Radomiu oraz Instagram teatr.radom (za: Sebastian Klochowicz Teatr Powszechny w Radomiu)

Zapraszamy do nas: