Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Etelbert, król
Dziś jest: 24 lutego 2020

KULTURA

Spektakl „Tancerz” przyjęty do VI edycji Konkursu „Klasyka Żywa”!

12 lutego 2020, 14:10 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Teatr Powszechny w Radomiu
Elżbieta Warchoł

Spektakl „Tancerz” według Witolda Gombrowicza w reżyserii Kingi Dębskiej został przyjęty do VI edycji Konkursu na Inscenizacje Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”!

Jest nam bardzo miło informować Państwa o tym fakcie tuż po premierze spektaklu, która miała miejsce 7 lutego na scenie kameralnej Teatru Powszechnego w Radomiu - informuje Sebastian Klochowicz z radomskiego Teatru.

Najważniejszym celem Konkursu „Klasyka Żywa” jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą posiadającą potencjał sceniczny i mogącą stać się przedmiotem twórczej reinterpretacji i dialogu z dzisiejszymi odbiorcami.

Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Powołany w 2003 roku, zajmuje się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego. Instytut powołuje publiczną debatę o współczesnym polskim teatrze, wspiera działalność badawczą i edukacyjną. Prowadzi największy portal poświęcony w całości polskiemu teatrowi (www.e-teatr.pl), polsko-angielskie pismo naukowe (www.polishtheatrejournal.com), internetową encyklopedię polskiego teatru (www.encyklopediateatru.pl), specjalistyczną Księgarnię PROSPERO (www.prospero.e-teatr.pl) oraz Wydawnictwo.

Dla przypomnienia: „Tancerz” wg. Witolda Gombrowicza. To opowieść o miłości, która czasem przybiera formę chorobliwej, obsesyjnej wręcz fascynacji drugim człowiekiem. Tancerz jest stalkerem, który wikła mecenasa w sieć zależności i zastraszeń, żeby zyskać nad nim władzę, żeby według swojego widzimisię ułożyć mu życie, żeby mu stale towarzyszyć, nawet w postaci kozła ofiarnego. Stalker nie rozumie słowa nie. Z butami wchodzi w świat mecenasa i go skutecznie demoluje. W spektaklu skupimy się na tym, co się dzieje w jego głowie. Nie do nas należy wydawanie diagnozy, czy to psychopata, czy też tylko bardzo samotny człowiek, na siłę szukający kontaktu z drugim człowiekiem, nie będziemy go oceniać, ale postaramy się zrozumieć. Mistrzem w opisywaniu ludzkich ułomności w ironicznej formie był Gombrowicz. To ciekawe, że już w jego czasach znano już zjawisko stalkingu.

Przedstawienie TANCERZ w znakomitej reżyserii Kingi Dębskiej wykorzystuje przedwojenne piosenki o miłości w nowoczesnych aranżacjach Łukasza Matuszyka w interpretacji wspaniałych radomskich aktorów. Za choreografię odpowiada Anna Bosak, scenografię i kostiumy Natalia Kołodziej.

Reżyserka Kinga Dębska o spektaklu: „Nawiązanie w tekście Gombrowicza do „Księżniczki Czardasza" nasunęło mi pomysł, że możemy twórczo użyć różnych innych utworów, które będą opowiadały o miłości, obsesji, szaleństwie i uatrakcyjnią ten spektakl. Chciałabym, żeby to nie był spektakl hermetyczny, żeby dzisiejszy widz się w nim odnalazł, żeby się dobrze bawił, wzruszał i żeby coś w nim zostało.”

Reżyseria - Kinga Dębska. Scenografia - Natalia Kołodziej. Muzyka - Łukasz Matuszyk. Choreografia - Anna Bosak. Światła – Mateusz Czuchnowski

Obsada: Tancerz - Mateusz KocięckiMecenas - Mateusz MichnikowskiDoktorowa - Natalia Samojlik

Myśli: Agnieszka Grębosz, Danuta Dolecka, Natalia Samojlik , Mateusz Paluch, Jarosław Rabenda

(za: Teatr Powszechny w Radomiu)

 

Zapraszamy do nas:
Free Web Counter stats counter