Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: 13 sierpnia 2020

KULTURA

Kozienicki Dom Kultury podsumowuje miniony rok artystyczny

czwartek, 02 lipca 2020 09:30 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dobiegł końca rok artystyczny 2019/2020 w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Przez dziewięć miesięcy, począwszy od października, podopieczni placówki szlifowali swoje umiejętności na zajęciach stałych w ramach „Akademii Szerokich Horyzontów KDK”, a po wybuchu pandemii w „Kulturalnej Grupie KDK”.

„Akademia Szerokich Horyzontów KDK” to oferta zajęć stałych i warsztatów, skierowanych przede wszystkim do dzieci i młodzieży z terenu Gminy Kozienice. W jej skład wchodzą też sekcje skierowane do osób dorosłych, takie jak Grupa Twórcza „Vena” i Grupa Poetycka „Erato”. Oferta przygotowywana przez Kozienicki Dom Kultury jest szeroka i cieszy się dużym zainteresowaniem.

– W roku artystycznym 2019/2020 odbyło się wiele najróżniejszych, ciekawych zajęć tematycznych: tanecznych, plastycznych, wokalnych, nauki gry na instrumentach, literackich, fotograficznych, turystycznych, logicznych oraz wolontariatu – wylicza dyrektor KDK Elwira Kozłowska. – W sumie utworzone były aż 34 grupy, a z zajęć skorzystało ponad 5,5 tysiąca osób – dodaje:

Akademia w Internecie

Pierwszy semestr zajęć przebiegał bez żadnych zakłóceń, a zajęcia tradycyjnie odbywały się w Centrum Kulturalno-Artystycznym. Z kolei tuż po feriach zimowych, na świecie wybuchła pandemia koronawirusa, która wpłynęła również na świat kultury. 12 marca siedziba Kozienickiego Domu Kultury została zamknięta dla mieszkańców, a w tych okolicznościach zapadła decyzja o kontynuowaniu działalności w Internecie.

Przestrzenią dla podopiecznych „Akademii Szerokich Horyzontów KDK” stała się „Kulturalna grupa KDK”. Już 23 marca ruszyły tam stałe wirtualne zajęcia, podzielone na tygodniowe cykle. W każdy poniedziałek uczestnicy (ponad 700 osób) otrzymywali harmonogramy warsztatów i potrzebne informacje.

– Postanowiliśmy działać jak najszybciej. Kozienicki Dom Kultury jako jeden z pierwszych ośrodków kultury w regionie zainicjował system działań on-line. Wiele pomysłów i rozwiązań wprowadziliśmy jako pierwsi, stając się przykładem, wzorem dla innych placówek – podkreśla dyrektor Elwira Kozłowska:

Wirtualne zajęcia trwały do końca czerwca. W tym czasie, tylko w „Kulturalnej grupie KDK” opublikowano ponad 250 różnego rodzaju filmów instruktażowych. Były to zarówno filmy nagrane wcześniej, jak i transmisje na żywo. Wszystkie z nich są ciągle dostępne dla widzów, a licznik wyświetleń dalej bije.

Oprócz zajęć i warsztatów, w grupie publikowano także inne materiały: wirtualne wystawy, skany materiałów archiwalnych sprzed 50 lat., a także konkursy z nagrodami, quizy wiedzy czy filmy i wpisy okolicznościowe.

Podsumowali rok

W ubiegłych latach, oficjalnie zakończenie roku artystycznego odbywało się w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego. Zawsze była to okazja do poznania się uczestników poszczególnych grup, a także do zaprezentowania przed dużą widownią umiejętności nabytych w trakcie zajęć.

Tegoroczne zakończenie, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, odbyło się w formie elektronicznej poprzez emisję specjalnego materiały wideo. Jest on okazją do podsumowania minionych miesięcy, a także przypomnienia sukcesów podopiecznych domu kultury. Nie brakuje w nim zdjęć i statystyk, a także życzeń z okazji wakacji.

– Cieszę się bardzo, że tak licznie wspieraliście nasze działania wirtualne. Mam nadzieję, że rok artystyczny 2019/20 był ciekawy i pełen niezapomnianych wrażeń. Życzę wam wszystkim udanych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Mimo, że będą one trochę inne niż te, które znaliśmy do tej pory. Życzę dużo spokoju, dużo słońca i uśmiechu, i nabrania sił przed nowym rokiem artystycznym, który rozpocznie się już w październiku – mówi do podopiecznych KDK dyrektor Elwira Kozłowska:

Wideo jest dostępne zarówno na Facebook’u – TUTAJ oraz na YouTube – TUTAJ.

Zapraszamy do nas: