Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

Wystawy

Kobieto ! Puchu marny ! – czy aby na pewno ?

czwartek, 05 listopada 2020 14:11 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dobiegła końca inicjatywa społeczności I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego pod hasłem „Kobieto ! Puchu marny ! – czy aby na pewno ?”. W czasie trzech spotkań mogliśmy poznać długą i trudną drogę kobiet do miejsca, które obecnie zajmują w społeczeństwie.

Inicjatorkami projektu są: Joanna Piwońska i Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek, nauczycielki I LO w Kozienicach. Jak przyznały, są zadowolone z realizacji projektu mimo trudnego czasu pandemii:

Ze swoich pracownic dumna jest dyrektor I LO Ewa Malec:

W ramach projektu odbyły się trzy spotkania, a ostatnie miało miejsce w czwartek w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach. Został zaprezentowany wywiad z Krystyną Kornaś, która pierwotnie miało osobiście stawić się w CKA, jednak przez sytuację związaną z pandemią nie było to możliwe.

Krystyna Kornaś jest członkiem Zarządu Bombardier Transportation (Rail Engineering) Polska. To jedna z firm należących do kanadyjskiego koncernu Bombardier, który zajmuje się rozwiązaniami dla transportu publicznego, w tym budową samolotów, pociągów, wagonów i sprzętu ciężkiego.

W trakcie wywiadu pani inżynier opowiedziała m.in. o początkach swojej kariery zawodowej oraz o specyfice pracy w zawodzie, który wielu osobom kojarzy się głównie z mężczyznami:

Wydarzenie było częścią inicjatywy „Kobieto ! Puchu marny ! – czy aby na pewno ?”, autorstwa Grupy nieformalnej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach. Inicjatywa wchodzi w skład projektu „Razem dla kultury w Gminie Kozienice”, realizowanego przez Kozienicki Dom Kultury, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2020”. Mówi Elwira Kozłowska, dyrektor KDK:

Ostatnim punktem czwartkowego spotkania było otwarcie wystawy w patio Centrum Kulturalno-Artystycznego. Jej bohaterkami są zwyciężczynie plebiscytu „Wybieramy dziesięć kobiet najbardziej zasłużonych dla świata kultury i nauki”. Dzięki ekspozycji możemy pokrótce zapoznać się z ich sylwetkami.

Niestety, wystawę możemy oglądać tylko dziś i jutro, ponieważ od soboty CKA zostaje zamknięte dla odwiedzających na trzy tygodnie, w związku z nałożonymi przez rząd obostrzeniami.