Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

KULTURA

Róża Kajnath. Koncert online w Łaźni

czwartek, 22 kwietnia 2021 12:52 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Łaźnia Radom
Elżbieta Warchoł

Klub Łaźnia w Radomiu zaprasza w niedzielę, 25 kwietnia na koncert online. O godz. 16.00 na facebooku i kanale YouTube zabrzmią pieśni rosyjskie i arie włoskie w wykonaniu Róży Kajnath sopran z towarzyszeniem Urszuli Bakalarskiej (fortepian).

Róża Kajnath. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Stanisława D. Kotlińskiego. Występowała m. in w Operze Bałtyckiej, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Kaszubskiej, Gdyńskiej Filharmonii, Operze Kameralnej w Warszawie. Zadebiutowała wykonaniem partii Eurydyki w operze Orfeusz i Eurydyka Ch. W. Glücka, w ramach spektakli dyplomowych w AM w Gdańsku. W maju 2013 wystąpiła na deskach Opery Bałtyckiej wcielając się w rolę Zity w operze Gianni Schicchi G. Pucciniego. W listopadzie 2013 w Nadbałtyckim Centrum Kultury zaśpiewała w dwóch pozostałych operach należących do Tryptyku: Il Tabarro jako Frugola oraz La Suora Zelatrice w operze Suor Angelica w spektaklach organizowanych w ramach V Gdańskich Dni Wokalistyki MUSICA VOCALE. W czerwcu 2014 zaśpiewała swój recital dyplomowy jako Dorabella w operze Cosi fan tutte W. A. Mozarta. W listopadzie tego samego roku wzięła udział w operowej produkcji Gianni Schicchi w Warszawskiej Operze Kameralnej, wcielając się w postać Ciesci. W 2016 wykonała partię solową Requiem W. A. Mozarta z towarzyszeniem Capelli Gedanensis oraz Baltic Chamber Choir. W 2017 w Gdańsku w Bazylice Mariackiej wykonała partię solową w Symfonii Dzwony S. Rachmaninowa w towarzystwie orkiestry Collegium Musicum Berlin. W repertuarze posiada wiele różnych dzieł oratoryjno-kantatowych, operowych oraz pieśni. Umiejętności wokalne doskonaliła uczestnicząc w wielu kursach mistrzowskich. Oprócz wykształcenia wokalnego, posiada zdolności aktorskie szlifowane pod okiem specjalistów, reżyserów i znanych aktorów.

Urszula Bakalarska ukończyła studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem prof. Mai Nosowskiej-Pasławskiej i prof. Jana Kuleszy. Obecnie jest starszym wykładowcą-korepetytorem wokalnym na Wydziale Wokalno-Aktorskim AM w Gdańsku.

Występowała jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą. Akompaniowała wielu młodym wokalistom podczas mistrzowskich kursów wokalnych. Współpracowała z prestiżowymi konkursami wokalnymi w Polsce i na świecie.

Program koncertu:

Część pierwsza (pieśni rosyjskie)

  1. Piotr Czajkowski – pieśń pt. Ja li v pole da ne trawuszka byla
  2. Piotr Czajkowski – pieśń pt. Otczewo
  3. Siergiej Rachmaninow – pieśń pt. Zdies harasho
  4. Siergiej Rachmaninow – pieśń pt. Ne poj krasawica pri mne

Część druga (arie włoskie)

  1. Vincenzo Bellini – aria Julii, Eccomi in lieta vesta... Oh! quante volte z I aktu opery Capuleti e i Montecchi
  2. Giacomo Puccini – aria Lauretty, O mio babbino caro z I aktu opery Gianni Schicchi
  3. Giacomo Puccini – aria Liu, Signore, ascolta z I aktu opery Turandot
  4. Giacomo Puccini – aria Musetty, Quando me'n vo z III aktu opery La Bohème